czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Dzień Pola Poznańskiej Hodowli Roślin

spot_img

Czerwiec to miesiąc przepełniony spotkaniami polowymi, gdzie prezentuje się między innymi postęp hodowlany. Nowości i topowe odmiany w Nagradowicach przedstawiła Poznańska Hodowla Roślin – jeden z liderów krajowego nasiennictwa.

14 czerwca na polach w Nagradowicach (pow. poznański) odbył się Otwarty Dzień Pola, gdzie zgromadzili się rolnicy oraz osoby z branży. Poznańska Hodowla Roślin mogła poszczycić się wieloma osiągnięciami, m.in. zarejestrowała w tym roku rekordową liczbę odmian – 4 pszenice ozime: Essa, Iskra, Ostoja i Persona, jęczmień jary Masimo, groch ogólnoużytkowy Jowisz, łubin wąskolistny Pogo i pierwszą w ofercie PHR odmianę łubinu białego Kulig.

– Szczególnie pragniemy pochwalić się naszymi nowymi rejestracjami. W bieżącym sezonie wprowadziliśmy ich aż 8, a w 2024 roku spodziewamy się kolejnych wyselekcjonowanych kreacji. W Nagradowicach pokazaliśmy odmiany, które radzą sobie przy okresowych niedoborach wody, z jakimi obecnie mamy do czynienia. Nasze odmiany doskonale sprawdzają się w okresach suszy, wykazując przy tym duży potencjał, to jest ich wartość dodana. Szczególnie ważne są także rośliny strączkowe, tym bardziej w dobie nowych regulacji i zasad płatności bezpośrednich. Otwarty Dzień Pola będziemy kontynuować w takiej konwencji jak obecnie, zachęcając przy tym rolników do wdrażania postępu hodowlanego we własnych gospodarstwach. Poznańska Hodowla Roślin rozwija się bardzo intensywnie. Przed nami kolejne, nowe wyzwania, których się nie boimy. Nasza hodowla wyróżnia się na tle branży. Życzymy sobie, aby ten rozwój i passa nieustannie trwały – mówiła Danuta Hądzlik, prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin.

Danuta Hądzlik, prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin. fot. M.Piśny

Wśród prezentacji produktowych i wystąpień nie zabrakło również praktycznej wiedzy. Prof. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu przeprowadził prelekcję dotyczących wdrażanych ekoschematów, przypominając również o istocie roślin bobowatych. W pracach polowych zaprezentowano natomiast maszynę do siewu bezpośredniego Aurrock 6000RC marki Kuhn zagregowaną z ciągnikiem John Deere serii 7R.

Nie zabrakło również pokazów maszynowych. Siew bezpośredni zaprezentowała firma Kuhn maszyną Aurocck. fot. M.Piśny

Dużym atutem spotkania w Nagradowicach była możliwość bezpośrednich rozmów z agronomami oraz hodowcami poszczególnych gatunków. Merytoryczne rozmowy były cennym punktem spotkania. Hodowcy PHR-u pracują szczególnie nad podniesieniem tolerancji odmian na suszę oraz odpornością na choroby grzybowe. W efekcie tych i innych działań podpoznańska spółka może zaoferować rolnikom odmiany wpisujące się w obecne oczekiwania.

Merytoryczne rozmowy były cennym punktem spotkania. fot. M.Piśny
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x