środa, 17 lipca, 2024
spot_img

ASF szerzy się w Polsce: Potwierdzono kilka ognisk w stadach świń

spot_img

W czwartek potwierdzono występowanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach trzody chlewnej zlokalizowanych w województwie wielkopolskim i lubelskim. Sytuacja stała się jeszcze bardziej niepokojąca w piątek po południu, gdy Główny Inspektorat Weterynarii ogłosił wystąpienie dwóch nowych ognisk tej groźnej choroby.

ASF szerzy się w Polsce: Potwierdzono kilka ognisk w stadach świń

Nowe przypadki ASF w stadach świń

Pierwsze ognisko wykryto w powiecie międzychodzkim, w miejscowości Wielowieś, w województwie wielkopolskim. Nieoficjalne informacje wskazują, że około 60 sztuk zwierząt będzie musiało zostać uśpionych w celu likwidacji ogniska. 

Kolejne ognisko ASF znaleziono w powiecie radzyńskim, w miejscowości Grabowiec, również w województwie lubelskim. Stado, składające się z 109 świń utrzymywanych w cyklu zamkniętym, jest obecnie likwidowane. 

Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim, gminie Banie Mazurskie. 

W najnowszym przypadku, jeszcze jedno ognisko ASF zostało zlokalizowane w dużym gospodarstwie trzymającym 1200 sztuk świń w cyklu otwartym. To gospodarstwo znajduje się w Milanowie, powiecie parczewskim, województwie lubelskim. 

Niestety jest duże prawdopodobieństwo, że wirus mógł zaatakować kolejne gospodarstwa.

źródło: GIW,

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x