niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

75-lecie kombajnów samojezdnych John Deere

spot_img

W 1947 roku, a więc 75 lat temu został wprowadzony na rynek pierwszy samobieżny kombajn zbożowy marki John Deere. Był to model 55, który jest uważany za prekursora dzisiejszych kombajnów. Kolejne lata przyniosły rozwój konstrukcji maszyn samopoziomujących. Należał do nich model 55H, który był w stanie osiągnąć najlepsze wyniki omłotu nawet w trudnym terenie.Na przełomie wieków dużą uwagę skupiono na układy prowadzenia. Już w 1999 r. zaprezentowano równoległe prowadzenie maszyny za pomocą wyświetlacza Greenstar 1.

Trzy lata później wprowadzono system AutoTrac i pierwszą generację odbiornika StarFire. Dzięki nim, odciążono operatorów od prowadzenia kombajnów. Wraz z wprowadzeniem modułu telematyki (MTG), również w 2002 roku, firma John Deere utorowała drogę rolnikom i usługodawcom do prowadzenia bardziej precyzyjnych zbiorów. Ten szybki rozwój doprowadził do powstania dzisiejszych modeli serii T, S i X, które pozwalają na zbieranie danych dotyczących wydajności i położenia maszyny, dostarczanych w czasie rzeczywistym, do zdalnego monitorowania i analizy zbiorów. 

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x