czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

KE nakłada tymczasowe cła na import pojazdów elektrycznych z Chin

spot_img

W czwartek (04.07.2024) dziewięć miesięcy po wszczęciu dochodzenia antysubsydyjnego z urzędu, Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła wyrównawcze na import pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami (BEV) z Chin. Na podstawie dochodzenia Komisja stwierdziła, że łańcuch wartości BEV w Chinach korzysta z nieuczciwego subsydiowania, które powoduje zagrożenie szkody gospodarczej dla producentów BEV w UE. Dochodzenie zbadało również prawdopodobne konsekwencje i wpływ tych środków na importerów, użytkowników i konsumentów BEV w UE.

Konsultacje z chińskim rządem nasiliły się w ostatnich tygodniach po wymianie poglądów między wiceprzewodniczącym wykonawczym Valdisem Dombrovskisem a chińskim ministrem handlu Wang Wentao. Kontynuowane są kontakty na szczeblu technicznym w celu osiągnięcia rozwiązania zgodnego z zasadami WTO, które odpowiednio uwzględnia obawy zgłoszone przez Unię Europejską. Wszelkie negocjowane wyniki dochodzenia muszą być skuteczne w rozwiązywaniu szkodliwych form subsydiowania zidentyfikowanych.

Indywidualne cła stosowane do trzech chińskich producentów wynoszą

  • BYD: 17,4%;
  • Geely: 19,9%;
  • SAIC: 37,6%.

Inni producenci pojazdów elektrycznych w Chinach, którzy współpracowali w dochodzeniu, ale nie zostali objęci próbą, podlegają 20,8% średniej ważonej stawce cła.

Cło dla pozostałych – niewspółpracujących przedsiębiorstw wynosi 37,6%.

Stawki celne są nieco niższe od wcześniej zapowiedzianych

W porównaniu ze stawkami wstępnie ujawnionymi 12 czerwca 2024 r. cła tymczasowe zostały nieznacznie skorygowane w dół na podstawie uwag dotyczących dokładności obliczeń złożonych przez zainteresowane strony.

Cła tymczasowe zaczynają obowiązywać od 5 lipca 2024 przez 4 miesiące

W tym czasie musi zostać podjęta decyzja w sprawie ceł ostatecznych, w drodze głosowania państw członkowskich UE. Po przyjęciu tej decyzji cła staną się ostateczne na okres pięciu lat.

Warto przypomnieć, że Chiny w ramach odwetu wszczęły własne postępowanie w kierunku nałożenia ceł na importowaną z UE wieprzowinę.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x