niedziela, 7 marca, 2021

Zakaz stosowania glifosatu w Austrii

-REKLAMA-
-REKLAMA-

2 lipca Austriacka Rada Narodowa uchwaliła ustawę zakazującą stosowania w tym kraju glifosatu, który jest substancją czynną występującym m.in. w herbicydzie Roundap. Już od kilku lat glifosat budzi wiele dyskusji ze względu na opinie, które wydane zostały przez międzynarodowe organizacje.

Austria jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, która przyjęła ustawę o zakazie stosowania glifosatu. Podjęta decyzja była konsultowana od dłuższego czasu.

Szkodliwość glifosatu

O tym, że glifosat jest dla ludzi substancją prawdopodobnie szkodliwą i rakotwórczą uznała Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która podległa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Natomiast Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdziły, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie takie szkodliwości glifosatu.

Przywódczyni socjaldemokratów z Austrii, Pamela Rendi-Wagner podkreślała, że dowody naukowe na to, że glifosat jest rakotwórczy rosną, a obowiązkiem kraju jest zakazanie tej substancji i wykluczenie ze środowiska.

Konfliktowy zakaz

Zakaz stosowania glifosatu wprowadzony przez Austrię będzie sprzeczny, jeśli chodzi o obowiązujące w Unii Europejskiej. W 2017 r. Bruksela dopuściła bowiem ten herbicyd do użytkowania przez pięć kolejnych lat, czyli do 2022 r. Decyzja ta bazowała na korzystnych dla tego preparatu opiniach. Z kolei firma Bayer komentuje decyzję austriackiego organu jako: sprzeczną z obszernym wynikom naukowym na temat.
Niektóre kraje UE w ostatnim czasie nie wprowadziły zakazu, ale ograniczenia w stosowaniu glifosatu, wchodzącego w skład środka chwastobójczego Roundup opracowanego przez amerykańską firmę Monsanto, należącą obecnie do koncernu Bayer.

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Rynek jaj. Popyt przewyższa podaż, ceny rosną

Miniony tydzień charakteryzował się utrzymaniem trendu wzrostowego cen. Zbliżamy się do okresu świątecznego który jest głównym motorem napędowym popytu co wpływa na wyższe ceny...

W nocy zrobi się cieplej [POGODA]

W nocy na północy, zachodzie, wschodzie i w centrum niebo przykryją chmury z frontu znad Bałtyku. Przyniesie on słabe miejscowe opady śniegu do maksymalnie...

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,620SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły