sobota, 24 lutego, 2024

Spór o glifosat. Jaki jest rezultat głosowania w Brukseli?

spot_img

Dziś w Brukseli miało miejsce ważne głosowanie dotyczące kontrowersyjnego herbicydu – glifosatu. Kraje Unii Europejskiej, podczas tego spotkania, miały zdecydować, czy zezwolić na jego stosowanie przez kolejne 10 lat. Aktualnie, glifosat jest legalny na terenie UE tylko do 15 grudnia 2023 roku.

Spór o glifosat. Jaki jest rezultat głosowania w Brukseli?

Głosowanie bez rezultatu

Niestety, podczas dzisiejszego głosowania, nie osiągnięto większości wymaganej do przyjęcia lub odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego przedłużenia okresu stosowania tego kontrowersyjnego chwastobójczego środka. Propozycja Komisji zakładała wydłużenie zezwolenia o kolejne 10 lat.

Jak ustaliła Brukselska korespondentka RMF FM Polska zagłosowała za propozycją KE, natomiast Francja i Niemcy wstrzymały się od głosu, chociaż same Niemcy planują wprowadzić zakaz stosowania glifosatu od przyszłego roku. Również Holandia i Belgia wstrzymały się od głosu, wewnętrznie podzielone w tej sprawie. Przeciwko przedłużeniu zezwolenia głosowały natomiast Austria, Luksemburg i Chorwacja.

Następne głosowanie ws. przedłużenia stosowania glifosatu odbędzie się w połowie listopada

Jest to jednak tylko pierwsza tura głosowania, a kolejna próba podjęcia decyzji w tej sprawie odbędzie się w pierwszej połowie listopada na posiedzeniu Komitetu Odwoławczego. Kraje Unii Europejskiej wówczas będą mieli szansę na zmianę swojego stanowiska.

Jeśli ostatecznie nie dojdzie do zmiany stanowiska krajów członkowskich, to decyzja o przyszłości glifosatu będzie należała do Komisji Europejskiej, która prawdopodobnie przedłuży zezwolenie o kolejne 10 lat. Termin decyzji jest krytyczny, gdyż obecne zezwolenie wygasa 15 grudnia 2023 roku.

Nie ma obecnie wystarczających dowodów, by uznać glifosat za substancję rakotwórczą

Glifosat budzi ogromne kontrowersje, zwłaszcza w kontekście jego wpływu na zdrowie ludzkie. Europejska Agencja Chemikaliów stwierdziła, że nie ma obecnie wystarczających dowodów, by uznać glifosat za substancję rakotwórczą. Również raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydany w lipcu, podkreślał brak krytycznych dowodów na negatywny wpływ glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko.

źródło: RMF FM

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x