piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Halvetic – innowacyjne podejście do glifosatu

spot_img

29 kwietnia Ciech Sarzyna zaprezentował nowy herbicyd zawierający w swym składzie glifosat. Halvetic, bo o nim mowa, powstał w oparciu o nową innowacyjną i opatentowaną technologię BGT  („Better Glyphosate Technology”). Dzięki tej technologii możliwe jest obniżenie zawartości substancji czynnej o połowę bez zmiany jej skuteczności.

Nowa technologia jest to wyjście naprzeciw wyzwaniom związanym, jakie stawia UE odnośnie zmniejszania ilości stosowanych środków ochrony roślin. Z drugiej strony jest rolnik, któremu zależy na opłacalności prowadzenia produkcji. Chwasty konkurują z roślinami uprawnymi o wodę, składniki pokarmowe oraz światło, co wpływa na rozwój oraz plonowanie uprawianych roślin. Zastosowanie środka ochrony roślin z obniżoną zawartością substancji czynnej w środku Halvetic  to krok ze strony Ciech Sarzyna ku rolnikom i ich problemom.

Jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która zastosowała technologię BGT w skali przemysłowej i wprowadziła ją na rynek. Jednocześnie, jest to pierwsza tak znacząca innowacja w obszarze formulacji glifosatu od 45 lat. Efektem wieloletnich prac i badań jest nasz nowy produkt Halvetic, który wpisuje się nie tylko w nasz ambitny rozwój portfolio produktowego, ale również łączy troskę o środowisko naturalne z potrzebami nowoczesnego i zrównoważonego rolnictwa – mówi Wojciech Babski, Prezes Zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.

Czym jest Halvetic?

Halvetic to herbicyd nieselektywny w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie. Środek przeznaczony jest do zwalczania bardzo szerokiego spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych, jednorocznych i wieloletnich. Halvetic zwalcza zarówno chwasty powszechnie występujące, jak również te trudne do zwalczenia jak np. perz właściwy czy starzec zwyczajny. Środek cechuje się szybkim i trwałym działaniem. Skuteczność środka jest niezmienna przy użyciu twardej wody czy warunkach stresu roślin. Nowa formuła preparatu powstała z zachowaniem większej dbałości o środowisko oraz bezpieczeństwa rolnika.

Innowacyjne połączenie systemu adiuwantów (substancji pomocniczych) oraz innych dodatków zapewnia pełną funkcjonalność glifosatu w jednym produkcie. Unikalne połącznie wszystkich niezbędnych składników ułatwia przygotowanie cieczy roboczej oraz zmniejsza czas ekspozycji sporządzającego ciecz na działanie chemikaliów, co zwiększa bezpieczeństwo rolnika. Dodatkowo podejście takie zwiększa retencję produktu na powierzchni zwalczanych chwastów. Stwarza to  korzystne warunki dla wnikania substancji aktywnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Ogranicza także wpływ negatywnych czynników biotycznych (np. warstwa woskowa na powierzchni roślin), jak i abiotycznych (np. skrajne temperatury, niedostatek wody w glebie) na skuteczność zabiegu.

Technologia BGT umożliwia zmniejszenie dawki glifosatu na hektar nawet o 50% w porównaniu do produktów konkurencji. Badania przeprowadzone w ponad 550 lokalizacjach zarówno w Europie, jak i poza nią, pokazały, że obniżenie zawartości glifosatu w preparacie Halvetic nie wpływa na skuteczność działania.  Obniżenie zwartości substancji czynnej jest ważne nie tylko z punktu widzenia Europejskiego Zielonego Ładu, ale również kontrowersji związanych z glifosatem.

Jak stosować Halvetic?

Halvetic zawiera 180 g glifosatu w formie soli izopropyloaminowej oraz już wbudowane zwilżacze i siarczan amonu, na ogół dodawany przez użytkowników osobno, co poprawia łatwość jego stosowania. Dawka produktu jest uzależniona od rodzaju chwastów, uprawy oraz stopnia zachwaszczenia i wynosi od 1,5 litra/ha do 6 litrów/ha. Środek jest pobierany przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), a następnie przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych (korzenie, rozłogi itp.) powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju, a następnie ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 7-10 dni od zabiegu. Całkowite zamieranie roślin następuje po około 2-4 tygodniach. Produkt skutecznie walczy z wieloma chwastami, może być stosowany po zbiorach po różnych uprawach i na ścierniskach, do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo.

Nowy produkt CIECH Sarzyna będzie dostępny od maja w sprzedaży detalicznej w opakowaniach 1 l, 5 l, 10 l i 20 l. Ciech Sarzyna zapowiada rozszerzenie rejestracji o nowe uprawy, tj. uprawy małoobaszrowe, gaje oliwne, cytrusy czy winorośl. Producent środków ochrony zapowiada także wejście na rynek innych krajów europejskich, jak Ameryki Pn. i Pd oraz Australii. Więcej informacji na www.halvetic.com lub u przedstawicieli producenta.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x