piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Okienko dla Rolnika. Wnioski tylko w internecie?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy wparciu Rządu,  podjęło próbę uporządkowania obsługi rolników za pośrednictwem Internetu. Ma to być odpowiedź na utrudnienia związane z pandemią COVID-19 i obecnym kryzysem. Nowy system obsługi rolników i producentów rolnych nazwano „Okienkiem dla Rolnika”. 

Co w tym okienku?

Sens zmiany polegać ma na zastąpieniu dotychczasowej  papierowej formy składania wniosków, formą elektroniczną. W pierwszym rzucie dotyczyć to będzie: wniosków o zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego, wniosków z zakresu rolniczego handlu detalicznego (RHD), zgłoszeń do KRUS umów dzierżawy, wniosków o wypłatę zawieszonej części emerytury (renty), zgłaszania umów cywilnoprawnych,   wniosków o dopłatę do materiału siewnego, wniosków o ocenę polową materiału siewnego i materiału szkółkarskiego,  wpisów do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych i do systemu obsługi producentów ekologicznych.

eRecepta od weterynarza

Planowana jest też modyfikacja systemu eRecepty dla potrzeb  leczenia zwierząt. System eRecepta jest obecnie częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP – pacjent.gov.pl) i dotyczy opieki medycznej nad ludźmi. Natomiast po modernizacji, jego zakres zostanie poszerzony o recepty wydawane przez lekarzy weterynarii. Dzięki temu rolnicy będą mogli pobrać, przeglądać, a przede wszystkim elektronicznie realizować recepty wystawione przez lekarzy weterynarii.

Kiedy okienko się otworzy?

Powyższe usługi mają być dostępne najpóźniej za półtora roku. Póki co, 15 kwietnia br., podpisano umowę pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa, Rządem a ARiMR, KOWR, GIW, KRUS, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na realizację tego przedsięwzięcia.

Jeden login, jedno hasło

– Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, na przykład przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa – podsumowuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Dodajmy, że w ubiegłym roku Ministerstwo Rolnictwa, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, zrobiło pierwszy krok w kierunku cyfryzacji rolnictwa, polegał on na utworzeniu na stronie Gov.pl e-usługi umożliwiającej rolnikom składanie wniosków o oszacowanie strat w ich uprawach spowodowanych suszą. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x