sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Ceny tuczników kolejny tydzień bez zmian

Cena skupu tuczników w UE jest zróżnicowana. Ostatni tydzień przyniósł podwyżki w Danii i Francji natomiast w Niemczech i Belgii ceny były niższe o kilka centów.  Obecnie w Polsce cena tuczników waha się w granicach 5,65-6,40 zł/kg. Na rynku pojawiają się pierwsze sygnały do zmiany cenNa małej niemieckiej giełdzie kwota za tuczniki się nie zmieniła, lecz sprzedano wszystkie wystawione partie tuczników. Prognozowane daty odmrożenia gospodarki uznaje się obecnie za szansę na powrót do normalności. Na razie jednak polski rynek zalewa tańsza wieprzowina z Belgii, która utrudnia już i tak ciężko sytuację finansową hodowców. 

Polska

Miniony tydzień charakteryzował się ku zaskoczeniu wzrostem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 18-25.04.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,21 zł/kg, 8 gr mniej niż w zeszłym tygodniu. Żywiec ten był o 2,9% tańszy niż przed miesiącem, oraz o 14% tańszy niż przed rokiem. W rozpatrywanym tygodniu cena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 7,54 zł/kg, o 2,1% mniej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 14,8% niższa niż przed rokiem. 

UE

W dniach  18.04-25.04.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 156,48 EUR/100 kg (-0,6 %) masy poubojowej schłodzonej.

 W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 149,97 EUR/100 kg względem 152,51 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
 

Tab. 4 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:  

źródło: Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x