sobota, 31 lipca, 2021

Ceny paliw pozostawały stabilne w końcówce miesiąca

-REKLAMA-spot_img

Ceny paliw w hurcie zmieniają się wraz z notowaniami ropy i kursu dolara, ale ceny średnie płacone przez kierowców na stacjach praktycznie nie zmieniły się od sześciu tygodni. Wcześniej jednak, czyli od listopada do połowy marca benzyna i ON podrożały po ok. 20% osiągając poziomy sprzed pandemii koronawirusa. Oznacza to, że diesel jest teraz najdroższy od stycznia 2020 roku, a popularna 95-ka od czerwca 2019 roku.

Dane zebrane przez e-petrol.pl pokazują, że 28-kwietnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na stacjach paliw odpowiednio 5,26 zł/l i 5,19 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia wymienionej benzyny wzrosła o 1 gr/l (powrót do poziomu sprzed dwóch tygodni), a cena diesla nie zmieniła się szósty tydzień z rzędu.

Tym czasem w ostatnim tygodniu (14-21.04.2021) ceny hurtowe popularnej 95-ki spadły o 8 gr/l (-10 gr/l w kwietniu), a ON o 1 grosz (-7 gr/l w kwietniu). Tańsze zakupy w rafineriach pozwalają stacjom paliw osiągać wyższą marżę detaliczną, ocenianą teraz na ok. 30 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć jescze 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Ceny średnie paliw w detalu: 28-04-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,58 zł/l (+1 gr/l);

• Pb95: 5,26 zł/l (+1 gr/l);

• ON: 5,19 zł/l (0 gr/l);

• LPG: 2,51 zł/l (-2 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Rok temu ceny surowców (w tym ropy) były w trendzie spadkowym. Stacje paliw z dużym opóźnieniem obniżały wtedy ceny, próbując zrekompensować sobie mniejszą sprzedaż przez rekordowo wysokie marże. Stąd tak duża skala wzrostów cen paliw odnotowana została w skali 12 miesięcy.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

RYNEK ROPY

Notowania ropy wracają powoli w kierunku marcowy – kilkunastomiesięcznych szczytów. Ostatnim wzrostom cen sprzyja decyzja OPEC+ utrzymująca wydobycie na niezmienionym poziomie. Inwestorzy kupują kontrakty na ropę również pod wpływem raportu analityków Goldman Sachs, który zakłada wzrost cen ropy do 80 usd/b w miarę odradzającego się popytu.

Wpływ wzrostów cen surowca na rynek krajowy w dużej mierze osłabiany jest przez spadek kursu usd/pln (patrz wykres poniżej).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły