czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Ceny paliw pozostawały stabilne w końcówce miesiąca

spot_img

Ceny paliw w hurcie zmieniają się wraz z notowaniami ropy i kursu dolara, ale ceny średnie płacone przez kierowców na stacjach praktycznie nie zmieniły się od sześciu tygodni. Wcześniej jednak, czyli od listopada do połowy marca benzyna i ON podrożały po ok. 20% osiągając poziomy sprzed pandemii koronawirusa. Oznacza to, że diesel jest teraz najdroższy od stycznia 2020 roku, a popularna 95-ka od czerwca 2019 roku.

Dane zebrane przez e-petrol.pl pokazują, że 28-kwietnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na stacjach paliw odpowiednio 5,26 zł/l i 5,19 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia wymienionej benzyny wzrosła o 1 gr/l (powrót do poziomu sprzed dwóch tygodni), a cena diesla nie zmieniła się szósty tydzień z rzędu.

Tym czasem w ostatnim tygodniu (14-21.04.2021) ceny hurtowe popularnej 95-ki spadły o 8 gr/l (-10 gr/l w kwietniu), a ON o 1 grosz (-7 gr/l w kwietniu). Tańsze zakupy w rafineriach pozwalają stacjom paliw osiągać wyższą marżę detaliczną, ocenianą teraz na ok. 30 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć jescze 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Ceny średnie paliw w detalu: 28-04-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,58 zł/l (+1 gr/l);

• Pb95: 5,26 zł/l (+1 gr/l);

• ON: 5,19 zł/l (0 gr/l);

• LPG: 2,51 zł/l (-2 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Rok temu ceny surowców (w tym ropy) były w trendzie spadkowym. Stacje paliw z dużym opóźnieniem obniżały wtedy ceny, próbując zrekompensować sobie mniejszą sprzedaż przez rekordowo wysokie marże. Stąd tak duża skala wzrostów cen paliw odnotowana została w skali 12 miesięcy.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

RYNEK ROPY

Notowania ropy wracają powoli w kierunku marcowy – kilkunastomiesięcznych szczytów. Ostatnim wzrostom cen sprzyja decyzja OPEC+ utrzymująca wydobycie na niezmienionym poziomie. Inwestorzy kupują kontrakty na ropę również pod wpływem raportu analityków Goldman Sachs, który zakłada wzrost cen ropy do 80 usd/b w miarę odradzającego się popytu.

Wpływ wzrostów cen surowca na rynek krajowy w dużej mierze osłabiany jest przez spadek kursu usd/pln (patrz wykres poniżej).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x