czwartek, 4 marca, 2021

Pług LEMKEN steruje ciągnikiem!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

System LEMKEN iQblue connect otrzymał certyfikat inteligentnego sterowania narzędziami.

Gleba staje się twardsza, orka trudniejsza, ale pług jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki steruje ciągnikiem, aby bruzda była idealnie prosta. Nowy system sterowania firmy LEMKEN „iQblue connect”, którego przydatność została potwierdzona przez organizację przemysłową AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation), spełnia marzenie wszystkich rolników o idealnie prostej bruździe. LEMKEN jest pierwszym producentem maszyn uprawowych, któremu AEF przyznał taki certyfikat.

Komunikacja przez ISOBUS

Pług komunikuje się z ciągnikiem za pomocą TIM (Tractor Implement Management), nowej znormalizowanej funkcji ISOBUS. Informacje robocze z osprzętu można wykorzystać do automatycznego sterowania ciągnikiem. W przypadku gdy wzrastają opory orki, system wysyła sygnał do ciągnika. Sterownik ciągnika po odebraniu informacji o większym oporze pracy, może zmienić bieg na niższy, zwiększyć obroty silnika lub przesterować szerokość roboczą pługa.  Rozwiązanie zostało docenione medalem poprzednich targów Agritechnica.  Z czysto technicznego punktu widzenia „iQblue connect” może być używany nie tylko z nowymi narzędziami uprawowymi, ale także z wieloma narzędziami uprawowymi, które są już w użyciu. Ważne jest tylko, aby ciągnik i narzędzie obsługiwały standard ISOBUS firmy TIM i posiadały odpowiedni certyfikat AEF dla tej funkcji.

Pług z Internetem

„IQblue connect” posiada również GPS do lokalizacji i możliwość transmisji danych za pomocą łącza internetowego np. do systemu zarządzania gospodarstwem. System „iQblue connect” może na przykład sterować szerokością roboczą pługów w połączeniu z ciągnikiem z certyfikatem TIM. System określa aktualną pozycję GPS i szerokość roboczą pługa oraz bezpośrednio uzyskuje dostęp do układu hydraulicznego  ciągnika w celu sterowania siłownikiem szerokości roboczej pługa. Dzięki temu bruzda jest zawsze idealnie prosta. System przyspiesza także orkę na klinach.

Nie tylko pługi

W przypadku kultywatorów półzawieszanych „iQblue connect” umożliwia kontrolę głębokości uprawy. Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować wirtualną mapę pola, z naniesionymi głębokościami pracy. Następnie system  będzie automatycznie utrzymywał głębokość roboczą, zgodnie z wcześniej ustalonymi parametrami.

„IQblue connect” można zamawiać od października 2021 roku a pierwsze maszyny z system zostaną dostarczone na początku 2022 roku.

-REKLAMA-
Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Ostatnie chwile z ciepłym powietrzem [POGODA]

Już w nocy na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum niebo szczelnie zakryją chmury z niewielkimi opadami mżawki. Temperatura spadnie tutaj nad ranem do...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły