niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Lemken stworzył pług do rolnictwa węglowego

spot_img

Koncepcja rolnictwa węglowego, którego to głównym zadaniem oprócz produkcji żywności ma być ograniczanie ilości CO2 w atmosferze, wkracza coraz śmielej w nasze życie. Dowodem tego może być pług stworzony przez firmę Lemken.

Pole magazynem węgla?

Materia organiczna jest przeogromnym magazynem węgla, szacuje się że globalnie gromadzi ona zdecydowanie więcej tego pierwiastka niż wszystkie znane nam pokłady paliw kopalnych razem wzięte.

Dla przykładu rośliny takie jak konopie czy kukurydza potrafią związać z atmosfery nawet 15 ton CO2 na 1ha. Jednak problemem jest to, że węgiel jest związany do czasu, aż materia organiczna się nie rozłoży. Rozwiązaniem ma być pług, który dzięki powiększonym co drugim korpusie, ma warstwę próchniczną zrzucać głęboko w profil glebowy, wiążąc tym samym trwale węgiel. Jak sam producent twierdzi, ma to w przyszłości umożliwić rolnikom handel certyfikatami CO2.

Mimo zapewnień, że technika ta może powodować nawet 5 procentową zwyżkę plonu, rolnicy podchodzą do niej sceptycznie, szczególnie, że skrajnie „ gryzie” się to z ideą uprawy uproszczonej, promowaną jako ta zbawienna dla struktury, ograniczająca erozję itp.

Produkt ma wejść do sprzedaży w połowie 2024 r.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

A jaką rolę spełniają przedpłużki , przecież one wierzchią warstwę wrzucają na dno bruzdy ?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x