wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

LEMKEN Azurit zwiększył średni plon kukurydzy o 4,5%

spot_img

Porównanie siewnika LEMKEN Azurit wyposażonego w aparaty wysiewające DeltaRow z konwencjonalnym siewnikiem rzędowym wykonano w ramach pracy dyplomowej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück-u.

W doświadczeniach poletkowych, prowadzonych na szeroką skalę porównywano wpływ obsady roślin oraz sposobu wysiewu na plon oraz parametry jakościowe kukurydzy. Rośliny zostały wysiane w obsadzie 70, 80 i 90 roślin na metr kwadratowy. Do wysiewu zostały użyte siewnik LEMKEN Azurit 9 oraz typowy siewnik zbożowy. W obu przypadkach dobór odmian, terminu siewu, przygotowanie gleby i termin zbioru były identyczne. Dzięki temu wpływ innych czynników na ostateczny wynik został bardzo mocno ograniczony. Poletka doświadczalne były zlokalizowane w Borken (Nadrenia Północna-Westfalia).

Precyzja przynosi efekty

Różnice w plonie i jakości roślin były widoczne we wszystkich wariantach. Najwyraźniej było je widać przy obsadzie 80 roślin/mkw. Jest to najpopularniejsza obsada stosowana w regionie. Porównanie wypadło na korzyść siewnika precyzyjnego. Średni plon kukurydzy był wyższy o 4,5%, zapas energii NEL o 8,2%, energia ME o 7,9%, a uzysk biogazu o 5,4%. Zaletą siewu punktowego jest utrzymanie równych odstępów pomiędzy roślinami. W porównaniu z siewem rzędowym rośliny mają o 70% więcej wolnej przestrzeni.

LEMKEN Azurit
Siewnik LEMKEN Azurit podczas pracy.

O firmie Lemken

Firma LEMKEN jest rozpoznawana na całym świecie jako wizjonerska i zrównoważona firma, która wnosi istotny wkład w rentowne rolnictwo. Jako średniej wielkości, tradycyjne przedsiębiorstwo, od 240 lat wykorzystuje swoją wiedzę i pasję do postępu i dostarcza rozwiązania dla rolniczych wyzwań dnia dzisiejszego i jutra. Asortyment obejmuje narzędzia uprawowe, siewniki, maszyny do pielenia, rozsiewacze nawozów i inteligentne rozwiązania do zarządzania danymi. Firma LEMKEN generuje obecnie sprzedaż na poziomie około 400 milionów euro i zatrudnia 1600 pracowników na całym świecie.

Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x