sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Zmarł Helmut Claas

spot_img

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Helmut Claas, wieloletni Dyrektor Zarządzający, Przewodniczący Rady Nadzorczej i Przewodniczący Komitetu Akcjonariuszy grupy CLAAS, zmarł 5 stycznia w wieku 94 lat.

Helmut Claas urodził się w 1926 roku w Harsewinkel. Jego rodzice, August i Paula Claas, zarządzali małą firmą zajmującą się maszynami rolniczymi, zatrudniającą wówczas około 100 pracowników. Po ukończeniu szkoły ukończył pracował najpierw jako monter maszyn. Doświadczenie zawodowe zdobywał także w firmach zajmujących się obróbką metalu i odlewnictwem. Skończył zaoczne studia rolnicze w Paryżu. Następnie przejął planowanie i zarządzenie dystrybutora CLAAS we Francji, który obecnie działa jako CLAAS France SAS. W 1958 r. dołączył do rodzinnej firmy swoich rodziców w Harsewinkel. Tutaj początkowo zajmował się działem swojej specjalizacji czyli inżynierii.

W 1962 roku został dyrektorem zarządzającym. Helmut Claas przyjął stanowisko Partnera Odpowiedzialnego Osobiście podczas zmiany firmy w spółkę jawną, w 1978 roku. W 1996 roku w ramach przekształcenia firmy w spółkę akcyjną przeszedł z funkcji Dyrektora Zarządzającego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Komitetu Akcjonariuszy.

75-letni kombajn zaczepiany został odrestaurowany w 2014 roku, od lewej: Ernst Reineke, Helmut Claas, Ludger Weber, Bernhard Laumann i Martin Beckmann.

Zawsze koncentrował się na opracowywaniu pionierskich produktów. Za jego czasów, po sukcesie kombajnów DOMINATOR, powstała zupełnie nowa konstrukcja kombajnów LEXION, obecnie najbardziej wydajnych kombajnów na świecie. Również sieczkarnia samojezdna JAGUAR i ciągnik XERION zostały opracowane pod kierownictwem Helmuta Claas’a. W 2003 roku udało mu się zrobić ważny krok w kierunku przyszłości firmy: CLAAS przejął produkcję ciągników od Renault Agriculture we Francji. Również pod innymi względami internacjonalizacja postępowała wraz z tworzeniem i rozbudową zakładów produkcyjnych w Rosji, USA i Chinach.

Cztery światowej sławy uniwersytety na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Niemczech przyznały Helmutowi Claas doktoraty honoris causa (dr h. C.). W 2000 roku otrzymał honorowy tytuł doktora nauk rolniczych na Uniwersytecie Stuttgart-Hohenheim. To właśnie ta uczelnia uczyniła go również honorowym senatorem w 2004 roku. W czerwcu 2009 roku Uniwersytet Goryaczkina w Moskwie nadał mu honorowy tytuł profesora. Również w 2009 roku Helmut Claas został Kawalerem francuskiej Legii Honorowej w uznaniu jego wysiłków jako pioniera współpracy francusko-niemieckiej. W listopadzie 2013 roku Helmut Claas został ostatecznie wprowadzony do Hall of Fame of American Equipment Manufacturers (AEM). Ważnym wydarzeniem było wręczenie medal Diesla przez Niemiecki Instytut Wynalazków w 2017 roku. Nagrody osobiste, takie jak Honorowe Obywatelstwo jego rodzinnego miasta Harsewinkel, Medal za Zasługi niemieckiego landu Badenia-Wirtembergia oraz Order Zasługi francuskiego Ministra Rolnictwa uzupełniają jego życiowe dzieło.

Helmut Claas był przede wszystkim rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne we Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii i często przebywał tam z żoną Eriką. Lubił utrzymywać kontakty z okolicznymi rolnikami i żywo interesował się sprawami dotyczącymi firm rolniczych. Pasjonował się też polowaniem. I już dawno zadbał o ciągły rozwój firmy rodzinnej, ponieważ kolejne pokolenie przejęło już kierownictwo Grupy CLAAS. Dlatego dzisiaj jego córka, Cathrina Claas-Mühlhäuser, kieruje procesem decyzyjnym i rozwojem odnoszącej sukcesy grupy przedsiębiorstw.

Śmierć Helmuta Claasa pozostawia w świecie techniki rolniczej pustkę, której nie można wypełnić. Jego rodzina, wszyscy udziałowcy, zarząd Grupy i pracownicy opłakują odejście wielkiej osobistości i będą dalej rozwijać Grupę CLAAS tak, jak by sobie tego życzył.

Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x