wtorek, 9 marca, 2021

LEMKEN Azurit zwiększył średni plon kukurydzy o 4,5%

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Porównanie siewnika LEMKEN Azurit wyposażonego w aparaty wysiewające DeltaRow z konwencjonalnym siewnikiem rzędowym wykonano w ramach pracy dyplomowej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück-u.

W doświadczeniach poletkowych, prowadzonych na szeroką skalę porównywano wpływ obsady roślin oraz sposobu wysiewu na plon oraz parametry jakościowe kukurydzy. Rośliny zostały wysiane w obsadzie 70, 80 i 90 roślin na metr kwadratowy. Do wysiewu zostały użyte siewnik LEMKEN Azurit 9 oraz typowy siewnik zbożowy. W obu przypadkach dobór odmian, terminu siewu, przygotowanie gleby i termin zbioru były identyczne. Dzięki temu wpływ innych czynników na ostateczny wynik został bardzo mocno ograniczony. Poletka doświadczalne były zlokalizowane w Borken (Nadrenia Północna-Westfalia).

Precyzja przynosi efekty

Różnice w plonie i jakości roślin były widoczne we wszystkich wariantach. Najwyraźniej było je widać przy obsadzie 80 roślin/mkw. Jest to najpopularniejsza obsada stosowana w regionie. Porównanie wypadło na korzyść siewnika precyzyjnego. Średni plon kukurydzy był wyższy o 4,5%, zapas energii NEL o 8,2%, energia ME o 7,9%, a uzysk biogazu o 5,4%. Zaletą siewu punktowego jest utrzymanie równych odstępów pomiędzy roślinami. W porównaniu z siewem rzędowym rośliny mają o 70% więcej wolnej przestrzeni.

LEMKEN Azurit
Siewnik LEMKEN Azurit podczas pracy.

O firmie Lemken

Firma LEMKEN jest rozpoznawana na całym świecie jako wizjonerska i zrównoważona firma, która wnosi istotny wkład w rentowne rolnictwo. Jako średniej wielkości, tradycyjne przedsiębiorstwo, od 240 lat wykorzystuje swoją wiedzę i pasję do postępu i dostarcza rozwiązania dla rolniczych wyzwań dnia dzisiejszego i jutra. Asortyment obejmuje narzędzia uprawowe, siewniki, maszyny do pielenia, rozsiewacze nawozów i inteligentne rozwiązania do zarządzania danymi. Firma LEMKEN generuje obecnie sprzedaż na poziomie około 400 milionów euro i zatrudnia 1600 pracowników na całym świecie.

-REKLAMA-
Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Zmiany we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

W związku z rozpoczynającym się już 15 marca br. a trwającym do 15 maja br. naborem wniosków o płatności bezpośrednie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,870SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły