niedziela, 20 czerwca, 2021

W końcówce sezonu polska pszenica dominuje w unijnym eksporcie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W ostatnich 5 tygodniach, aż 4 razy to nasza pszenica wygrywała w rankingu unijnych eksporterów tego zboża. O ile w skali całego sezonu 2020/21 zajmujemy trzecie miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy, to w ostatnim czasie zdominowaliśmy tygodniowe wyniki eksportu. Powodem jest duże spowolnienie wysyłek eksportowych u naszych głównych konkurentów, podczas gdy popyt na polską pszenicę jest nadal stosunkowo duży.

W tygodniu kończącym się 2-go maja 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 63,62 tys. ton, w porównaniu do 86,52 tys. ton – tydzień wcześniej i 119,88 tys. ton w analogicznym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu 2020/21 (od 1-lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 2,88 mln ton pszenicy. Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej sięga 13%. Eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,13 mln ton (92% to pszenica) naszego eksportu ziarna poza UE. Dzięki dobrej sprzedaży pszenicy awansowaliśmy na 4 miejsce wśród unijnych eksporterów zbóż.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE:

Polska zajmuje 3 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Wysyłki naszej pszenicy w tym sezonie (poza UE) wyprzedzają o blisko 5% te z poprzedniego sezonu, kiedy to w ciągu pierwszych 44 tygodni wyeksportowaliśmy 2,76 mln ton tego zboża.

Mimo fatalnych zbiorów, w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej liderem jest Francja (29,0% udział), która zdecydowanie wyprzedza Niemcy (13,3%) oraz Polskę (13,0%). Kolejne miejsce (4) zajmuje Litwa (12,3%), Rumunia (11,4%) oraz Łotwa (10,8% udział).

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Zrównoważone rolnictwo chroni klimat i gwarantuje wyższe plony

Jak zapobiec zmianom klimatu, które z roku na rok coraz bardziej dają się we znaki? Jedną z praktyk rzucająca cień nadziei na poprawę dobrostanu...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły