środa, 3 marca, 2021

Rolniczy protest wspierający w Poznaniu!

-REKLAMA-
-REKLAMA-


Przyszywanie ręki gdy ucięto nogę!

Dziś (13 października br.), przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim odbyła się demonstracja wspierająca rolników protestujących w Warszawie przeciwko nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt zwanej też: „Piątką Kaczyńskiego”.

– Przysłuchiwałem się uważnie temu co mówili: pan premier Mateusz Morawiecki i nowy minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas ich wczorajszej konferencji prasowej i powiem jedno: to co pan premier nazwał poszukiwaniem złotego środka ja nazwę przyszywaniem ręki w sytuacji gdy ucięto już nogę! – stwierdził podczas wiecu Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr  Walkowski – Sądzę tak bo vacatio legis i odszkodowania za zakazy dla branży futerkowej i uboju rytualnego na eksport, to jedynie jednorazowa pomoc przy jednoczesnym odbieraniu ludziom szans na stałe utrzymanie i rozwój rolniczych branż. Dotyczy to szczególnie polskiego mięsa wołowego, które jest cenione za granicą a teraz branżę tę spotkać mają bolesne zakazy. Podobnie jest z tworzeniem nowej inspekcji ochrony zwierząt, co wiązać się będzie z kosztami organizacji tej instytucji. Ale nie tylko… To również pośrednie przyznanie się władz do tego, że instytucje takie jak inspektoraty weterynaryjne dotychczas nie radziły sobie z kontrolą sytuacji zwierząt. Podobnych zastrzeżeń do nowelizacji jest więcej, a nasze protesty z pewnością dziś się nie skończą!

Odwołano się do etosu Mikołajczyka

Mimo mocnego przekazu i stanowczej postawy rolników protest w Poznaniu miał spokojny przebieg. Uczestniczyli w nim rolnicy, którzy nie mogli dziś dotrzeć do Warszawy. Delegacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej skierowała do Wojewody  Wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka petycję do rządu  w sprawie zaprzestania prac nad nowelizacją w obecnym kształcie. Natomiast pod pomnikiem legendarnego działacza ludowego i Premiera Stanisława Mikołajczyka złożono kwiaty. Kierownictwo WIR zapowiedziało też kontynuację wizyt i rozmów z posłami i senatorami na temat nowelizacji ustawy.

W poznańskim proteście uczestniczyło około 40 rolników, Natomiast dziś do Warszawy z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Rolniczej pojechało aż 35 autokarów z rolnikami z całej wielkopolski.

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

AGRO-Unia przeciw projektowi KPO!

Dziś (3 marca br.), podczas specjalnej konferencji prasowej w centrum w Warszawy, Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia odniósł się do konsultowanego obecnie rządowego projektu Krajowego...

IGC podniosła swoją prognozę zbiorów zbóż w tym sezonie

W swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zwiększyła globalną produkcję zbóż w sezonie 2020/21 do rekordowych 2,216 mld ton, w porównaniu z 2,210...

Sprawdź czy nie zawieszą ci renty albo emerytury?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokości nowych kwot miesięcznego przychodu decydujących o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 marca 2021 r. A zatem...

Śledź nas

21,246FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,360SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły