sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

W kwietniu Rosja powinna ustanowić rekord w eksporcie pszenicy

spot_img

Według najnowszej prognozy analityków SovEkon w kwietniu tego roku Federacja Rosyjska może wyeksportować rekordowe 4,6 mln ton pszenicy, co przewyższy wynik z tego samego miesiąca rok wcześniej (4,4 mln ton).

Rosja eksportuje pszenicę w rekordowym tempie, biorąc pod uwagę jej wysoką konkurencyjność. W zeszłym tygodniu rosyjskie zboże kosztowało 211 dolarów za tonę (FOB), francuskie – 220 dolarów za tonę. Dwa miesiące wcześniej pszenicę rosyjską i francuską oferowano po tej samej cenie – 227 dolarów za tonę (FOB)” – czytamy w komunikacie.

Analitycy zauważyli także, że w ciągu ostatniego tygodnia konkurencyjność rosyjskiej pszenicy mogła jeszcze wzrosnąć w sytuacji gwałtownego odbicia notowań na  europejskiej giełdzie Euronext-Paryż (Matif). I tak 22 kwietnia majowy kontrakt na pszenicę francuską na MATIF zamknął się ceną 230 dolarów za tonę, czyli o 6% wyższą niż tydzień wcześniej.

Pozytywny wpływ na dynamikę eksportu zbóż może mieć także sezonowe odnowienie żeglugi wewnętrznej, które zostało otwarte 1 kwietnia na kluczowym dla wewnętrznego transportu ładunków Kanale Wołga-Don.

Rosja zdominowała w ostatnich latach rynek eksportowy pszenicy

Warto przypomnieć, że USDA prognozuje całkowity rosyjski eksport pszenicy w tym sezonie na rekordowym poziomie 52 mln ton. Oznacza to 24% udział Rosji w globalnym handlu pszenicą.

Dla porównania, druga w rankingu największych eksporterów pszenicy – UE powinna wyeksportować 34,5 mln ton, a trzecia – Kanada – 24 mln ton.

Źródło: SovEcon, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x