sobota, 8 maja, 2021

Problem z dopłatami do materiału siewnego?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od pewnego czasu środowiska rolnicze zaniepokojone są możliwością wyczerpania się obecnego limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Obawy te dotyczą między innymi dopłat do materiału siewnego.
W wyjaśnieniu, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierowało do zainteresowanych instytucji, organizacji i rolników (pisaliśmy o tym w kontekście działań Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – przyp. red), przekazano m.in. informację o tym że w związku z przewidywanym wyczerpaniem się, w wyniku wypłaty rolnikom różnych form pomocy, przysługującego Polsce trzyletniego limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie, dopłaty do gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii: elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. zostaną udzielone na początku 2020 roku.
W powyższym kontekście należy podkreślić że, na dzień 17 października 2019 roku, wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie sięgnęło poziomu: 98,69%, co stanowi kwotę: 292 052 263,61 euro.

 

Jak temu zaradzić?

Rolnicy żywo interesują się kwestią zwiększenia, w najbliższej przyszłości, limitu pomocy de minimis, który mógłby sięgnąć pułapu 1,5 procent. rocznej produkcji, a nie jak dotychczas: 1,25 proc., co zwiększyłoby dotychczasową kwotę do poziomu ponad 355 000 000 euro. Wymagałoby to jednak podjęcia przez polskie władze, decyzji o skorzystaniu z możliwości odstępstwa sektorowego oraz prowadzenia centralnego rejestru pomocy. Aktualny trzyletni limit de minimis dla polskiego rolnika, czy gospodarstwa rolnego, to 20 tys. Euro, podczas gdy mógłby on sięgnąć poziomu 25 tys. euro.
O zmianach tej sytuacji i nowych posunięciach Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej będziemy informować na bieżąco.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.kpir.pl www.gov.pl

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Niedzielny poranek bezwietrzny na wschód od Wisły [POGODA]

W nocy za sprawą pogodnego nieba na wschodzie kraju będzie zimno. Na Podlasiu temperatura spadnie do -1/0 stopni. Na wschodzie około 0/+1 stopnia, przy...

Firma CLAAS ułatwia zarządzanie danymi

Do opracowania skutecznej strategii nawożenia, ochrony roślin i siewu potrzebne są między innymi dokładne informacje o plonach z ostatnich lat oraz o różnicach w plonowaniu w zależności od strefy pola....

Czy kapryśna wiosna zagraża uprawom w krajach UE?

Zaledwie kilka dni temu zmagaliśmy się z załamaniem pogody. Europejskie kraje zalała fala chłodu, co miało destrukcyjny wpływ na tereny sadownicze. Przymrozki dotknęły m.in....

Śledź nas

21,925FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły