piątek, 26 lutego, 2021

Problem z dopłatami do materiału siewnego?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Od pewnego czasu środowiska rolnicze zaniepokojone są możliwością wyczerpania się obecnego limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Obawy te dotyczą między innymi dopłat do materiału siewnego.
W wyjaśnieniu, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierowało do zainteresowanych instytucji, organizacji i rolników (pisaliśmy o tym w kontekście działań Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – przyp. red), przekazano m.in. informację o tym że w związku z przewidywanym wyczerpaniem się, w wyniku wypłaty rolnikom różnych form pomocy, przysługującego Polsce trzyletniego limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie, dopłaty do gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii: elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. zostaną udzielone na początku 2020 roku.
W powyższym kontekście należy podkreślić że, na dzień 17 października 2019 roku, wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie sięgnęło poziomu: 98,69%, co stanowi kwotę: 292 052 263,61 euro.

 

Jak temu zaradzić?

Rolnicy żywo interesują się kwestią zwiększenia, w najbliższej przyszłości, limitu pomocy de minimis, który mógłby sięgnąć pułapu 1,5 procent. rocznej produkcji, a nie jak dotychczas: 1,25 proc., co zwiększyłoby dotychczasową kwotę do poziomu ponad 355 000 000 euro. Wymagałoby to jednak podjęcia przez polskie władze, decyzji o skorzystaniu z możliwości odstępstwa sektorowego oraz prowadzenia centralnego rejestru pomocy. Aktualny trzyletni limit de minimis dla polskiego rolnika, czy gospodarstwa rolnego, to 20 tys. Euro, podczas gdy mógłby on sięgnąć poziomu 25 tys. euro.
O zmianach tej sytuacji i nowych posunięciach Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej będziemy informować na bieżąco.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.kpir.pl www.gov.pl

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

W sobotę napłynie chłodne powietrze z północy [POGODA]

Z piątku na sobotę popada w rejonie Zamościa, Krakowa, Rzeszowa- spadnie tutaj około 2-4 mm deszczu. Niewielkie opady mżawki do 1-2 mm pojawią się...

Aktywiści żądają zakazu reklam mięsa!

Kolejne dzieło zostało wymierzone w hodowców zwierząt. Tym razem tyczy się zakazu reklamowania mięsa. Na pomysł wpadł niemiecki Greenpeace a wątek przejęła eurodeputowana Sylwia...

Fosfarm nowość w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Oferta Grupy Azoty została wzbogacona o linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK. Stanowią one racjonalne i efektywne źródło składników...

Śledź nas

21,185FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły