niedziela, 20 czerwca, 2021

Precyzyjny system wagowy w rozsiewaczach Amazone

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Dokładność wysiewu nawozów znacznie poprawiła się po wprowadzeniu rozsiewaczy dwutarczowych. Kolejnym kamieniem milowym było wyposażenie rozsiewacza w wage i precyzyjna kontrola dawki. Pierwsze rozsiewacze Amazone, wyposażone w zintegrowany system wagowy pojawiły się na rynku w 2001 roku. Obecnie stosowane czujniki wagowe dokonują odczytu 200 razy na sekundę. Położenie zasuwy w dnie zbiornika nawozu jest ustalane automatycznie na podstawie wskazań czujników wagowych. Szybka regulacja dawki wysiewu pozwala na precyzyjny wysiew niezależnie od warunków panujących na polu. 

Nowy system, nazwany przez producenta ProfisPro, oprócz masy nawozu w skrzyni dokonuje także pomiaru momentu obrotowego na tarczach rozsiewacza. Najprościej mówiąc, im większa ilość nawozu trafia na tarczę, tym wyższy moment obrotowy. Inżynierowie firmy Amazone na podstawie licznych doświadczeń określili dokładne zależności pomiędzy dawką nawozu a zmianami momentu obrotowego, dla wielu rodzajów nawozów. Układ  FlowControl dokonuje pomiaru niezależnie na obu tarczach. W przypadku odchyleń od ustalonej dawki wysiewu, położenie zasuw jest natychmiast korygowane.

Prostszą alternetywą, oferowaną w rozsiewaczach ZA-TS Hydro jest system FlowCheck. Jego zadaniem jest wykrywanie i usuwanie zatorów nawozu. W przypadku zapchania się otworu wylotowego, system ma za zadanie jak najszybciej usunąć powstały zator. Zasuwa zostaje szybko otwarta i zamknięta a kierunek obrotów mieszadła odwraca się. 

Uzupełnieniem czujników wagowych oraz pomiaru momentu obrotowego mogą być oferowane opcjonalnie czujniki pochylenia. Dzięki ich zastosowaniu rozsiewacz będzie utrzymywał równomierną dawkę nawet podczas pracy na skłonach pola. 

Źródło: informacja prasowa AMAZONE

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nasz eksport zbóż poza UE zbliżył się do rekordu z poprzedniego sezonu

Od początku sezonu 2020/21 eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 3,34 mln ton i jest o 3% większy w stosunku do analogicznego...

W nocy na zachodzie i północy powyżej 20 stopni [POGODA]

Dziś wieczorem największa szansa na burze jest w rejonie Świnoujścia, Dziwnowa- tu już teraz wiadomo, że popada niemalże na pewno. W nocy wszystkie opady...

Krajowe Dni Pola i AGRO-TECH 2021 w Minikowie wystartowały!

Krajowe Dni Pola 2021 ponownie wróciły do Minikowa. Dziś oficjalnie wystartowała ta największa impreza polowa prezentująca ponad 500 odmian roślin uprawnych wysianych na poletkach...

Śledź nas

22,339FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły