środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Pomoc dla sprzedawców chryzantem. Wnioski na 87 milionów zł

spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda podsumował wczoraj (12 listopada br.) akcję wsparcia dla przedsiębiorców, którzy w dniach 31 października – 2 listopada br., w skutek decyzji rządu związanej z pandemią koronawirusa nie mogli sprzedać chryzantem na cmentarzach. 

– Do tej pory posiadacze chryzantem, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy złożyli wnioski na łączną kwotę 84 mln zł. Jest to w przeliczeniu 7 mln sztuk żywych kwiatów: 3,3 milionów doniczkowych i 3,7 milionów kwiatów ciętych. Liczba wniosków nie jest ostateczna, gdyż część przedsiębiorców wysłała dokumenty pocztą i jeszcze nie dotarły one do biur ARiMR – wyjaśnił Minister Puda. 

Przypomnijmy: rekompensata dotyczyła kwoty 20 zł za doniczkę chryzantem i 3 zł za kwiaty cięte. Na odkupienie kwiatów rząd zabezpieczył 180 mln zł. 

Natomiast wczoraj minął termin składania wniosków przez instytucje zainteresowane odbiorem chryzantem, tak by do 16 listopada br., można je było odebrać i zagospodarować. 

Wypłata do końca roku

Wypłata rekompensat ma się rozpocząć w ciągu najbliższych dni i potrwa do końca roku. Dodajmy, że o wsparcie mogli się ubiegać producenci i sprzedawcy, którzy na dzień złożenia wniosku posiadali przeznaczone do sprzedaży co najmniej 50 szt. doniczkowych chryzantem w fazie pełnej dojrzałości lub co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych. Szczegółowe informacje o realizacji wsparcia dostępne są na stronie internetowej ARiMR. 

Źródło: MRiRW – Profil FB
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x