piątek, 5 marca, 2021

Janusz Wojciechowski oficjalnie komisarzem UE ds. rolnictwa

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Europarlament zatwierdził skład Komisji Europejskiej

Wczoraj, podczas plenarnego głosowania 461 Posłów Parlamentu Europejskiego zagłosowało za wyborem nowej Komisji Europejskiej w jej proponowanym składzie, 157 europosłów  głosowało przeciw. Natomiast 89 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

 

Ograniczenie emisji CO2, IT i gospodarka

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z Niemiec, prezentując Posłom do Parlamentu Europejskiego swój zespół oraz program nowej Komisji, stwierdziła między innymi, że Europa jest gotowa na realizację nowych propozycji programowych, a przesłanie właśnie wybranego gremium jest bardzo proste: „Zabierzmy się do pracy!”.
Nowa Przewodnicząca KE dodała, że jeśli Komisja wykona swą pracę jak należy, to w 2050 r. Europa będzie pierwszym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla kontynentem na świecie, będzie też wiodącą siłą w sektorze cyfrowym, a także gospodarką, która najlepiej potrafi znaleźć równowagę między rynkiem a wymiarem społecznym.

 

Polski udział w Komisji Europejskiej

Zatwierdzenie nowego składu Komisji Europejskiej przez unijny Parlament oznacza, że Komisarzem Europejskim ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Polak – Janusz Wojciechowski.

Przypomnijmy: do tej pory Janusz Wojciechowski pełnił funkcje Prezesa Najwyższej Izby Kontroli (w latach 1995–2001), był Posłem na Sejm Rzeczypospolitej II i IV kadencji, Wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji, a w latach 2004–2005 Prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Janusz Wojciechowski jest także Posłem do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VIII kadencji, był też audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w latach 2016–2019.
Wybór Janusza Wojciechowskiego na stanowisko Komisarza Europejskiego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z uwagi na znaczenie rolnictwa dla Polski i Europy, w krajowych  środowiskach rolniczych budzi nadzieję na pozytywne rozwiązanie wielu ważnych  problemów.

 

Kadencja Komisji Europejskiej

Wczorajsze głosowanie planarne Parlamentu Europejskiego zakończyło długi proces analizy   proponowanego zespołu Komisarzy. Celem prac było zapewnienie organowi wykonawczemu Unii Europejskiej merytorycznej i demokratycznej legitymacji do podejmowania działań w interesie wszystkich Europejczyków. Komisja Europejska, w nowym składzie, rozpocznie swą działalność 1 grudnia 2019 roku. Długość kadencji KE trwa 5 lat.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło:  www.europarl.europa.eu
Foto: www.europarl.europa.eu

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Szczepienia norek zamiast likwidacji hodowli?

Przez chwilę pojawiła się nadzieja na radykalną zmianę polityki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi względem sytuacji na fermach norek amerykańskich. Jak pamiętamy MRiRW postawiło na...

Tendencje cenowe na krajowym rynku zbóż. Drożej już nie będzie?

Zapasy zbóż maleją co nadal wpływa na ich wysoką wartość w skupach jednak zauważalny jest spadek popytu na pszenicę ze strony importerów. Mniejsze zainteresowanie...

Czy to będzie kolejny socjał?

Grupa pn. #HodowcyRazem zrzeszająca 7 największych krajowych organizacji branży hodowlanej odniosła się do założeń konsultowanego właśnie rządowego projektu Krajowej Strategii Rozwoju dla unijnej Wspólnej Polityki...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły