czwartek, 25 lutego, 2021
- REKLAMA -

Czy niedoprecyzowane przepisy zostawią furtkę organizacjom prozwierzęcym?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt wzbudza wiele obaw i zastrzeżeń. Na jedno z nich uwagę zwraca Polska Izba Mleka. Sprawa dotyczy zakazu trzymania zwierząt na uwięzi.

– Przede wszystkim nie wiadomo co oznacza zakaz hodowli na uwięzi? – stwierdza Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka – Jeśli dotyczy to również zwierząt hodowlanych, to także bydła mlecznego w oborach uwięziowych. A to już poważny problem, któremu towarzyszy ewidentny brak wyjaśnień.

Zagrożenie dla hodowców bydła?

Dyrektor Polskiej Izby Mleka dodaje, że to poważna usterka,  co na obecnym etapie czyni nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt prawnym bublem. Natomiast brak doprecyzowania zapisów sprawi rolnikom wiele kłopotu. Dyrektor Agnieszka Maliszewska obawia się też, że zapisy wadliwej ustawy zostaną wykorzystane przez organizacje pro zwierzęce przeciwko hodowcom. 

Co zrobi Senat i Prezydent?

Przypomnijmy: w miniony piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego, co najbardziej niepokoi rolników. Teraz nowelizacja trafi do Senatu. Prawo do weta ma natomiast Prezydent RP. Rolnicze związki i organizacje stanowczo protestują przeciwko nowemu prawu. Pojawiają się też apele o konsultacje społeczne i ponowną rzetelną debatę w Sejmie.

Źródło: Polska Izba Mleka
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną...

Czwartek najcieplejszy od 31 lat [POGODA]

Jeszcze tydzień temu na wschodzie było -20 stopni, zaś teraz na południowym zachodzie mamy +20 stopni. Pogoda zwariowała, a wraz z nią przyroda. W nocy...

Jak wykryć nadużycia?

Temat wysokości i właściwego wykorzystania dopłat  bezpośrednich od początku funkcjonowania tej formy unijnego wsparcia był przedmiotem wielu rolniczych sporów i dyskusji. Dominują tu dwa główne...

Śledź nas

21,165FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły