środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Na czele COPA – jednak Francuzka

spot_img

Wiadomo już, że przez najbliższe 2 lata Prezydentem Komitetu Rolniczych Organizacji Związkowych COPA (ang.: Committee of Agricultural Professional Organizations) będzie Francuzka – Christiane Lambert reprezentująca francuską Narodową Federację Gospodarstw Rolnych.
Taką decyzję podjęli w piątek, 18 września br., uczestnicy zebrania sprawozdawczo-wyborczego tej organizacji.
Przypomnijmy też, że kontrkandydatem nowej Prezydent COPA był Polak – Wiktor Szmulewicz – Prezes Zarządu -Krajowej Rady Izb Rolniczych.

COPA ma być skuteczna

 – Zależy mi na tym by organizacja, której będę przewodniczyć jak najskuteczniej w imieniu rolników podejmowała ważne dla nas tematy takie jak: bezpieczeństwo żywnościowe w warunkach pandemii COCID-19, suszy i zmian klimatycznych – powiedziała po wyborach Christiane Lambert. – Kolejne sprawy to: regulacja handlu produktami rolnymi w Europie po Brexicie i negocjacje z Komisją Europejską o przygotowaniu i wdrażaniu Wspólnej Polityki Rolnej, Strategii „Od pola do stołu” i „O zachowaniu bioróżnorodności”. W tym wszystkim chodzi o to, by potrzeby rolników nie były pomijane lecz żeby stały się jedną z ważnych osi działań i dyskusji. Natomiast organizacja COPA ma być profesjonalną i skuteczną reprezentacją rolników i ich interesów w całej Unii Europejskiej. Oczywiście podstawowym priorytetem naszych działań będzie walka o godziwe zarobki dla rolników za ich ciężką i ważną dla wszystkich pracę.

Christiane Lambert jest rolniczką – producentką trzody chlewnej z departamentu Maine i Loara we Francji  
Nowa prezydent COPA współpracować będzie sześcioma wiceprzewodniczącymi. Niestety w tym gronie nie ma reprezentantów Polski.
W piątek swoją dotychczasową pracę na stanowisku Prezydenta COPA podsumował natomiast Niemiec Joachim Rukwied. Przypomnijmy, że Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych COPA po sfederowaniu się w 1962 roku z Głównym Komitetem Spółdzielczości Rolniczej COGECA (franc.: Comité Général des Coopératives Agricoles) tworzy ogólnoeuropejską organizację zrzeszającą rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze z państw członkowskich Unii (w tym 6 organizacji z Polski).

Źródło i foto: COPA

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x