poniedziałek, 1 marca, 2021

Jesienne Pola Klasy S firmy Syngenta w Cykowie

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Pod koniec września w Cykowie w woj. Wielkopolskim na terenie gospodarstwa państwa Tamborskich odbyła się prezentacja kilkunastu najnowszych odmian kukurydzy z firmy Syngenta, które trafią na rynek.

Firma Syngenta na ten sezon dni kukurydzy przygotowała 4 lokalizacje na lustrację najnowszych odmian w ramach cyklu spotkań Pola Klasy S. 30 września byliśmy w Cykowie. Warto wspomnieć, że wcześniej Syngenta kojarzona była tylko z wczesnymi odmianami i to głównie w typie ziarnowym. Teraz się to mocno zmienia.

– Program hodowli został przebudowany i dzięki temu w ofercie jest szeroka oferta obejmująca odmiany kiszonkowe. Są to odmiany o wysokich parametrach plonu suchej masy, ale także strawnościowych co jest ważne dla produkcji mleka i uzyskiwanej wydajności. Drugim rozwijanym segmentem są odmiany typu dent, których do tej pory nie było w ofercie. W ubiegłym roku były wprowadzone trzy nowe odmiany na rynku, a w tym są kolejne. W ofercie są teraz odmiany od wczesnych do bardzo późnych w segmencie dent – mówi Łukasz Bojkowski.

Nowości w ofercie

Syngenta wzbogaciła swoje portfolio o nową odmianę SY Calo. Została ona w ubiegłym roku wprowadzona na rynek. Jest to wczesny mieszaniec flint x dent. Jest to odmiana o ciekawej genetyce. Odmiana w tym roku pokazała swój potencjał wczesną wiosną. Toleruje bowiem okresowe chłody zaraz po siewach. Wiadomo, że kukurydzy nie powinno się wysiewać w nieogrzane stanowiska. Minimum to gleba o temperaturze 8-10 stopni Celsjusza (na głębokości siewu) dla odmian wczesnych. Natomiast jeśli pojawiają się chłody po siewie to odmiana SY Calo doskonale się odnajduje w takich warunkach. Odmiana wyróżnia się wysokim potencjałem plonowania. Kolby typu Flex. Plonowanie w roku 2019 było nr. 1 w doświadczeniach CCA w grupie wczesnej. SY Calo może być uprawiane na wszystkich typach gleb, na których uprawia się kukurydzę. SY Marimba to odmiana w segmencie wczesnych dentów FAO 250. Rośliny bardzo zdrowe, odporne na wyleganie. Może być uprawiana na wszystkich typach gleb, ale preferuje raczej lepsze stanowiska. W 2018 roku uzyskała w badaniach CCA COBORU 107% wzorca. SY Fregat to kolejny dent o FAO 260. Odmian bardzo dobrze gospodaruje wodą, dzięki czemu lepiej znosi stres suszy. W badaniach CCA COBORU w roku 2019 odmiana uzyskała 105 % wzorca.

W segmencie odmian kiszonkowych są trzy nowości SY Amfora, SY Fermin i Sy Feronia. SY Amfora to odmiana o FAO 260-270. Jest to idealna odmiana do uprawy na kiszonkę. Wyróżnia ją bardzo wysoki plon suchej masy, wysoka zawartość skrobi oraz doskonała strawność całych roślin. W doświadczeniach z roku 2019 SY Amfora osiągnęła średni plon suchej masy na poziomie 24,6 t/ha. Pierwsze wyniki z tego roku wyglądają też bardzo obiecująco.

Odchwaszczanie powschodowe

Odchwaszczanie kukurydzy zostało wykonane powschodowo w fazie 4 liści. Wykonano kilka kombinacji. Wszystkie kombinacje praktycznie nie zostawiły zauważalnych ilości chwastów na polu. Nie wpłynęły w żaden sposób negatywnie na kukurydzę. Pierwsza kombinacja zawierała 2,5 l/ha preparatu Lumax 537,5 SE + nikosulfuron w dawce 40 g/ha s.a. + olej. Kolejna kombinacja opierała się o zastosowanie preparatu Elumis 105 OD w dawce 1,5 l/ha. W ofercie jest również rozwiązanie oparte na zastosowaniu produktu Gardo Gold Pak (Gardo Gold 500 SE+ Impreza Max 040 OD). Dawki to odpowiednio 2,5 i 1 l/ha. Na ósmy liść kukurydzy był zastosowany preparat Karate Zeon 050 SC w dawce 0,2 l/ha.

Podczas spotkania w Cykowie przedstawiono także ostatnie zmiany organizacyjne w firmie Syngenta. Z początkiem roku firma wyodrębniła w swojej strukturze Dział Nasion, w skład którego wchodzi zespół marketingu, łączący kompetencje produktowe i techniczne, oraz mocny zespół sprzedaży. W tym drugim pracuje 3 kierowników regionalnych (Area Sales Managerów) oraz 25 handlowców działających na terenie całej Polski. „Zbudowanie zespołu sprzedaży było dużym wyzwaniem, szczególnie w dobie COVID-19, ale podołaliśmy temu wyzwaniu w 100%” powiedział Dariusz Sip. „Przyświeca nam jeden cel – chcemy być jak najbliżej rolnika, aby jeszcze lepiej poznać jego problemy i jeszcze lepiej im sprostać. Dlatego dodatkowo cieszy mnie, że większość nowo zatrudnionych przedstawicieli prowadzi własne gospodarstwa rolne lub się z nich wywodzi. Jestem przekonany, że z tak silnym zespołem jesteśmy w stanie dobrać dla naszych klientów odmiany dostosowane do każdych warunków uprawy i każdego kierunku użytkowania.” spuentował.

Krzysztof Grzeszczyk

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Rynek wołowiny. Ceny najwyższe od kilku lat

Ceny w skupach utrzymują się na stabilnym poziomie lub symbolicznie wzrastają. Jest to zasługa ożywionego eksportu, niższej podaży bydła  i pojawienia się kolejnych rynków zbytu...

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły