środa, 1 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Życie na wsi i w parafii w Giewartowie podczas pandemii

-REKLAMA-spot_img

Pandemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na różne dziedziny naszego życia. Dotyczy to też tak delikatnej i dla wielu z nas ważnej sfery jaką jest uczestnictwo w religijnych wydarzeniach, czy też w życiu własnej parafii. Tegoroczne święta Wielkanocne będą inne, bez święconki, bez uczestnictwa w procesjach, bez zjazdów rodzinnych.

 

Stolica Apostolska i archidiecezje

O powadze sytuacji świadczyć mogą wydane niedawno dekrety Stolicy Apostolskiej oraz regulacje wprowadzane w diecezjach i archidiecezjach. Na szczególną uwagę zasługuje także to, że zalecenia te służą nie tylko zachowaniu zasad bezpieczeństwa, ale też (co ważne), ochronie najistotniejszych wartości płynących z modlitwy, mszy, nabożeństw i kontaktu wiernych z kapłanami. Sprawa  nie dotyczy zatem tylko ograniczeń wynikających z zaleceń higieniczno-epidemiologicznych, takich jak: zachowanie się i ograniczenia liczby wiernych (i indywidualnego ich kontaktu) w kościołach, obiektach katechetycznych, na plebaniach itd. Rzecz dotyczy posługi i  wzajemnego wsparcia.

O obecnej sytuacji kościoła mówi ksiądz Jacek Dziel, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie (Dekanat Słupecki).

 

Internet i wstawiennictwo św. Rocha

– Gdybym miał ogólnie oceniać sytuację, to powiedziałbym, że zmieniło się wszystko… lub prawie wszystko mówi ksiądz Jacek Dziel, proboszcz parafii w Giewartowie.Podstawowa zmiana to przejście z duszpasterstwa grupowego – żeby nie powiedzieć pod pewnymi względami masowego – do duszpasterstwa zindywidualizowanego oraz z realnego spotkania (kontaktu) do spotkań wirtualnych. Tak więc poza Mszami świętymi, które sprawowane są w bardzo wąskim gronie, nie ma żadnych nabożeństw parafialnych, nie ma spotkań diakonii ani żadnych grup formacyjnych. Obecnie nacisk kładzie się na możliwość uczestniczenia w życiu parafialnym poprzez internet. W naszym przypadku ważna jest też codzienna transmisja Mszy świętej oraz nowenny ku czci świętego Rocha. Dodam, że wielkim darem dla naszej parafii i okolicy jest „łaskami słynący” obraz świętego Rocha i kult tego niezwykłego patrona (chroniącego przed chorobami zakaźnymi – przyp. Red.). Istotne jest także to, że nasz kościół pozostaje otwarty przez cały dzień, tak aby można się w nim było indywidualnie modlić.

 

Msze w kościele i internecie

W parafii w Giewartowie Msze święte odbywają się o stałej porze, ale z udziałem bardzo wąskiego grona wiernych – do 5 osób. Są też one codziennie transmitowane przez internet.
Ponadto, zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i ogólnych zasad zachowania w czasie pandemii koronawiusa powtarzane są w każdą niedzielę, w ramach ogłoszeń parafialnych. Udostępnia się je również na parafialnym funpage’u. Dodajmy, że zalecenia te dotyczą przede wszystkim odpowiedzialnych zachowań w kościele i podczas liturgii – np. o: niepodawaniu sobie ręki, komunii św. udzielanej na rękę, siadaniu w bezpiecznej odległości itp.

Podkreślę również, że przestrzegałem i przestrzegam wiernych przed zachowaniami mającymi znamiona panikizaznacza ksiądz Jacek Dziel Mocno też akcentuję znaczenie wrażliwości na potrzeby sąsiadów, zwłaszcza tych starszych.

 

Rola kościelnej hierarchii

Analizując obecną sytuację należy wiedzieć, że w strukturach kościelnych – po zarządzeniach Stolicy Apostolskiej – szczególne znaczenie mają dekrety i zarządzenia biskupa diecezjalnego. W przypadku parafii archidiecezji gnieźnieńskiej – Księdza Prymasa. I te zarządzenia w parafii w Giewartowie wcielane są w życie natychmiast, a informacja o nich publikowana jest na parafialnym funpage’u.

W parafii prowadzono również kilka widocznych rygorów. Jednym z nich jest brak wody święconej w kropielnicach. Dezynfekcja kościoła następuje co 2-3 dni.  Środek odkażający stosowany jest przed rozdawaniem Komunii św. A zakrystianin otrzymał rękawiczki ochronne.

Codziennie po każdej Mszy świętej śpiewamy Suplikacje jako przebłaganie – prośbę o ratunek dla światawyznaje ksiądz proboszcz. – Poza tym odprawiana jest nowenna ku czci świętego Rocha z prośbą o jego orędownictwo. Jest tak ponieważ ponad 230 lat temu święty uratował mieszkańców Słupcy i okolicy przed zarazą. Nowennę łączymy z rozważaniem „Ośmiu błogosławieństw” i śpiewem godzinek ku czci świętego Rocha. (a wszystko to dostępne jest w internecie na parafialnym kanale Youtube – przyp. Red.)

 

Zadania w społeczności

Zamiast spotkań przed I Komunią św. i bierzmowaniem w parafii w Giewartowie wprowadzono grupy na FB, gdzie przesyłane są bieżące informacje i materiały formacyjne. Na uwagę zasługuje też to, że kwestie organizacyjne związane z życiem parafii omawiane i rozstrzygane są wspólnie, w dobrej współpracy duszpasterza z wiernymi. Podobnie ma się z diakoniami parafii (liturgiczną, Słowa, charytatywną, muzyczną, informacji, modlitwy, piękna). Obecnie nawet diakonia charytatywna podjęła inicjatywę szycia maseczek dla osób starszych i potrzebujących. Czas epidemii to jak podkreśla proboszcz czas pełnej mobilizacji.

– Piękne i pocieszające jest to, że w parafii generalnie panuje spokój – zaznacza ksiądz proboszcz Jacek Dziel. – Bardzo ważna jest też ufność, że cała ta sytuacja skończy się niebawem. Oczywiście towarzyszy nam  lęk przed zarażeniem, ale nie jest on na tyle wielki, żeby kogokolwiek to paraliżowało. Nie do przecenienia jest spokój i roztropność. Siłą rzeczy jest to też czas pogłębienia duchowości, która jakże często była zastępowana powierzchowną religijnością. Zachęcam wszystkich do pozostawania w domu i wrażliwości na potrzeby osób starszych, samotnych, sąsiadów. Takich zachęt nigdy za wiele.

A co na wsi?

– No cóż… Rolnicy pracują na polu jak zawsze – mówi z uznaniem  ksiądz proboszcz parafii w Giewartowie – Matka ziemia wzywa i prace trzeba realizować. Myślę, że teraz przejawia się większa wrażliwość, więcej czasu rodziny spędzają razem. Doświadcza się też gotowości we wzajemnym pomaganiu.

Dodajmy, że wierni mieszkający na obszarach wiejskich (i nie tylko oni), na oficjalnych stronach diecezjalnych i archidiecezjalnych szczegółowe informacje o regulacjach dotyczących funkcjonowania kościołów, parafii i innych kościelnych jednostek oraz posług (codziennie i w okresie w okresie Świąt Wielkanocnych). Publikowane są tam również informacje o społecznie ważnych inicjatywach realizowanych w czasie pandemii koronawirusa.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Foto: Arch. MR AP

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników