czwartek, 22 lutego, 2024

Zrównoważone rolnictwo chroni klimat i gwarantuje wyższe plony

spot_img

Jak zapobiec zmianom klimatu, które z roku na rok coraz bardziej dają się we znaki? Jedną z praktyk rzucająca cień nadziei na poprawę dobrostanu środowiska są praktyki regeneratywne które pomagają zapobiegać zmianom klimatu oraz obniżają wrażliwość gospodarstw na skutki globalnego ocieplenia. Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wspólnie z ekspertami z Koalicji Klimatycznej oraz European Carbon Farmers opublikowało listę praktyk regeneratywnych, które pomogą chronić klimat.

Czym są praktyki regeneratywne? 

Z definicji wynika, że są to wszelkie działania rolników, które prowadzą do odtworzenia cykli natury, poprawy żyzności gleb i stanu wód, zwiększenia bioróżnorodności oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Stanowią integralną część modelu rolnictwa zrównoważonego, które skupia się na ograniczaniu wpływu rolnictwa na środowisko, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jednoczesnej akceptacji społecznej.

Rolnictwo znalazło się w trudnym położeniu bowiem z jednej strony narażone jest na skutki zmiany klimatu, ale z drugiej jest także istotnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dlatego działania na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej będą musiały być prowadzone także przez rolników.

 „Aby działania okazały się skuteczne i efektywne konieczne będzie wsparcie publiczne dla ich wdrażania. Dzięki zmianie technik uprawowych można zwiększyć ilość pochłanianego węgla i zapewnić trwałe jego magazynowanie w glebie i biomasie oraz zmniejszyć ucieczkę podtlenku azotu z gleb. Nowoczesne metody żywienia i chowu zwierząt pozwolą na ograniczenie emisji metanu. W naszym wspólnym interesie jest to, aby rolnikom opłacało się wdrażać te działania” – powiedział dr hab. Zbigniew M. Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Co wlicza się do praktyk regeneratywnych?

Aby podjęte działania spełniły swoje zadanie muszą zostać spełnione kroki. Do najważniejszych praktyk regeneratywnych zaliczają się:

• optymalne stosowanie środków produkcji takich jak nawozy, środki ochrony roślin, maszyny czy nasiona,

• rozważne wykorzystanie gleby i rezygnacja ze stosowania orki,

• okrycie gleby roślinnością przez cały rok wykorzystując poplony w płodozmianie,

• rozwój bioróżnorodności na polu, jego obrzeżach i całym gospodarstwie,

• odpowiednie korzystanie z ukształtowania terenu wokół gospodarstwa, np. wyłączenie z uprawy tych obszarów, które są stale pomocne.

Zrównoważone rolnictwo drogą do lepszych plonów

Wdrożenie modelu rolnictwa zrównoważonego, w tym praktyk regeneratywnych poprawia jakość gleby za sprawą zwiększenia materii organicznej a efektem tego są wyższe plony! Dodatkowo efekty stosowania praktyk regeneratywnych nie ograniczają się jedynie do korzyści środowiskowych. 

„Spełnianie wymogów polityki unijnej i branży spożywczej w zakresie zrównoważenia i ochrony klimatu pozwala poprawić pozycję konkurencyjną gospodarstwa” – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Więcej na temat Stowarzyszenia na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl.

Źródło:rolnictwozrownowazone.pl
Zdj: pexels.com

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x