poniedziałek, 26 lutego, 2024

Apel do Ministra Rolnictwa

spot_img

W dniu dzisiejszym organizacja rolnicza Hodowcy Razem wystosowała postulat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy dotyczący podjęcia działań zmierzających do zmiany obowiązujących przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców w sektorze chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. Zdaniem organizacji obecny system znacznie utrudnia prowadzenie działalności hodowców.

Obecny stan prawny

W obecnym stanie prawnym do zatrudnienia cudzoziemca przy pracy w tzw. branżach sezonowych konieczne jest uzyskanie tzw. zezwolenia na pracę sezonową. Zezwolenie to jest wydawane na czas określony, który nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Według rozporządzenia do branż sezonowych należy m.in. chów i hodowla bydła mlecznego oraz chów i hodowla pozostałych zwierząt. Oznacza to, że Hodowcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemca, muszą uzyskać zezwolenie na pracę sezonową.

Aktualny stan przypomina efekt domina

Aktualny regulacje znacznie utrudniają prowadzenie działalności Hodowców. Z uwagi na małą ilość pracowników chętnych do pracy w tych branżach, hodowcy muszą korzystać z usług pracowników zagranicznych, w szczególności z Ukrainy. W braku możliwości uzyskania innych rodzajów zezwoleń, muszą w tym celu uzyskiwać dla cudzoziemców zezwolenia na pracę sezonową. W tym momencie zaczynają się schodki bowiem zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane na okres maksymalnie 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Wiąże się to z poważnymi trudnościami organizacyjnymi w okresie przełomu roku ponieważ zezwolenie na pracę sezonową wydane w danym roku kalendarzowym wygasa bowiem najpóźniej 31 grudnia tego roku, a wraz z nim wiza w celu wykonywania pracy sezonowej. Niestety kontynuowanie zatrudnienia wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę sezonową a często też przyjazdu nowego cudzoziemca. W związku z powyższym hodowcom trudno jest zapewnić ciągłość pracy na przełomie grudnia i stycznia. 

 Z uwagi na specyfikę pracy w dziedzinie chowu i hodowli jest niedopuszczalna i naraża Hodowców na niepowetowane straty. Dodatkowo, brak możliwości „zazębienia” okresów pracy jednych pracowników sezonowych z ich następcami uniemożliwia sprawne przekazanie prac i ich płynną kontynuację.” – czytamy w postulacie organizacji Hodowcy Razem. Problem pojawia się nie tylko na przełomie roku ale także w rozpatrzeniu całorocznym. W sektorach chowu i hodowli bydła mlecznego zapotrzebowanie na siłę roboczą istnieje na zbliżonym poziomie przez cały rok, bez znacznych wahań sezonowych. 

Stąd, Hodowcy Razem apelują o możliwość długoterminowego lub bezterminowego zatrudniania pracowników. Dodatkowo organizacja zaznacza, że taki rodzaj zatrudnienia jest preferowany przez pracowników, sprzyjw ich lojalności oraz wydajności a także zmniejsza koszty związane z rektutacją. Pismo wystosowane przez organizacje zostanie przesłane do członków Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Źrodło:Federacja Związków Pracodawców- Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
Zdj:pixabay.com

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x