sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zmiany w KRUS. Nowe numery rachunków bankowych i nowa stawka odsetek za zwłokę

spot_img

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o zmianach obowiązujących od kwietnia. Modyfikacji ulegają numery rachunków bankowych i stawka odsetek za zwłokę. 

Nowa stawka odsetek za zwłokę

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów KRUS informuje, że od dnia 7 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowa stawka odsetek za zwłokę w wysokości 12% kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Zmiana numerów rachunków bankowych

Z dniem 1 maja 2022 r. nastąpi zamknięcie dotychczas funkcjonujących numerów rachunków bankowych, przeznaczonych dla płatności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, przy czym do dnia 31 lipca 2022 r., wpłaty na nie dokonane, zostaną automatycznie przeksięgowywane na właściwe (w zależności od Oddziału Regionalnego KRUS) rachunki bankowe.

Od dnia 1 sierpnia 2022 r., wpłaty na zamknięte rachunki bankowe będą zwracane zleceniodawcy.

UWAGA! Numer rachunku bankowego dla wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników w II kw. 2022 r., pozostaje bez zmian. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Uprawa czosnku w Polsce. Sadzenie, ochrona, zbiór, przechowywanie

Jak poinformował KRUS w dalszej kolejności nastąpi też zmiana numerów rachunków bankowych dla wpłat należności na ubezpieczenie społeczne rolników (tj. ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie).

WAŻNE! W tytule przelewu bezwzględnie należy wpisać numer UNO (identyfikator płatnika składek/osoby ubezpieczonej) lub pełne dane osobowe (imię/imiona i nazwisko, adres, data urodzenia). Brak możliwości identyfikacji płatnika spowoduje konieczność zwrotu wpłaty, przez co składka zostanie nieopłacona.

Lista numerów rachunków bankowych dla wpłat na ubezpieczenie zdrowotne poszczególnych Oddziału Regionalnego KRUS znajduje się na stronie krus.gov.pl

źródło: krus.gov.pl
Zdj: unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x