poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Zima przypomni o sobie w większości kraju [POGODA]

spot_img

Z niedzieli na poniedziałek przelotne i niewielkie opady deszczu do 0-1 mm występować mają na zachodzie i północy- nad ranem szczególnie dużo przelotnego deszczu na wybrzeżu wschodnim ( od Tczewa po Lębork, Łebę). Na pozostałym obszarze przejaśnienia i sucho. Na południu i wschodzie o poranku miejscami chwyci przymrozek do -2/0 stopni. W centrum około 2 stopni na plusie do 3-4 na zachodzie i północy. Wiatr słabszy, powieje do 30-40 km/h, a na południu do zaledwie 20 km/h.

W poniedziałek na zachodzie i północy w dalszym ciągu występować maja przelotne opady- będą silniejsze niż w nocy- do około 0-4 mm. Popada tutaj na około 80% obszaru. Punktowo krótkotrwały deszcz do 1-2 mm spadnie od Warmii po Łódzkie, zachodnie Mazowsze, Opolskie- tutaj zmoczy pola na około 40% obszarów. Przy granicy z Ukrainą dużo chmur, ale sucho. Na pozostałym obszarze słonecznie. Wiatr słabszy. W Lubelskim i w Małopolsce niemal bezwietrznie. Na wybrzeżu powieje do 30 km/h. Na pozostałym obszarze podmuchy wiatru sięgną 20 km/h.

We wtorek deszczu nie zobaczą mieszkańcy Podlasia, Lubelskiego, Podkarpacia, Małopolski oraz wschodniego Mazowsza i Ziemi Świętokrzyskiej. Na pozostałym obszarze zdarzą się przelotne opady deszczu do 1-4 mm w ciągu doby. Najwięcej słońca pokaże się na wschodzie kraju, chociaż rano w wielu regionach za sprawą bezwietrznej aury pojawią się mgły i niskie chmury. W ciągu dnia bezwietrzna aura utrzyma się na wschodzie, południowym wschodzie, Kujawach i w centrum, zaś od wybrzeża po Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk powieje do 40 km/h. W regionach ze słońcem temperatura podskoczy do 7-8 stopni. Na krańcach wschodnich około 3-4 stopni, zas w regionach z przelotnym deszczem do 5 stopni.

W środę o poranku na zachodzie i północy temperatura spadnie w pobliże 0 stopni, a w pasie od Śląska po Łódzkie, północ Mazowsza i Mazury będziemy mieć przymrozki do -2 stopni. W ciągu dnia temperatura podniesie się do 0-1 stopnia na Roztoczu i w Bieszczadach, 1-2 stopni w Lubelskim i na Podkarpaciu do 3-5 stopni na pozostałym obszarze. Co do aury to od Włodawy po Zamość, Rzeszów, Lesko, Gorlice może popadać śnieg i krajobrazy wieczorem mogą się zabielić- sypać ma na Ukrainie, jeśli nic w prognozie się nie zmieni to śnieg sięgnie wyżej wymienione regiony. Przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej mogą występować od Sudetów po Ziemię Lubuską i Wielkopolskę- ale opady będą słabe i będzie ich bardzo mało- między opadami jest szansa na słońce. 

Powrót mrozów

W czwartek nad ranem na Roztoczu i Podkarpaciu będzie leżało kilka centymetrów śniegu przy temperaturze w pobliżu -1 stopnia. Na pozostałym obszarze od -4 do -2 stopni. W ciągu dnia od 0/1 stopnia na plusie na wschodzie kraju, 2-3 w centrum do 3-4 na zachodzie. Na wschodzie słońce wyjdzie około południa, zaś na pozostałym obszarze słońce na zmianę z chmurami od rana do wieczora. Przez cały dzień w najróżniejszych miejscach popada przelotny śnieg. Wieczorem w wielu regionach będzie biało- do 1-3 cm.

Według prognoz na zachodzie kraju najzimniejsze poranki czekają w piątek i sobotę- wówczas temperatura może spaść do -5 stopni. W dzień będzie jednak na plusie do 2-3 stopni, zaś w sobotę na północy i zachodzie już około 5 stopni powyżej zera.

Na wschodzie, południu i w centrum w piątek o poranku miejscami będzie biało do 1-4 cm. O poranku w piątek czy w sobotę a także jeszcze w niedzielę może być od -8 do -4 stopni. W dzień na wschodzie około -1/0 stopni; w centrum i na południu 1-2 stopnie na plusie.

Delikatne ocieplenie zacznie się w niedzielę na zachodzie i północy oraz w poniedziałek na pozostałym obszarze (21-22 marca). W ostatnim tygodniu marca może temperatura podskoczyć na chwilę do 15 stopni, po czym w 1 dekadzie kwietnia mamy jeszcze szansę na opady śniegu i przymrozki. Przedłużający się okres przedwiośnia pozytywnie wpłynie na rośliny. Z każdym dniem chłodu maleje ryzyko wymrożeń kwietniowo majowych jak i śniegów, które mogłyby połamać rzepak jak np. rok temu w maju na Podlasiu, Warmii i Mazurach.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
3 lat temu

,☺️

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x