piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zielony Ład według BASF

spot_img

8 kwietnia podczas konferencji zorganizowanej przez firmę BASF poruszane były tematy związane z nowymi wyzwaniami jakie stawia przed rolnictwem UE, czyli Zielony Ład. O założeniach związanych z ograniczeniem stosowania środków o 50%, nawozów o 20% oraz doprowadzeniem powierzchni upraw do 25% mówi się bardzo dużo. Należy jednak spojrzeć na to wyzwanie z innej strony. Ważne jest zrozumienie problemu oraz rozwiązania, które pomogą rolnikowi spełnić te założenia. Co o wyzwaniach mówią eksperci z firmy BASF?

Czy europejskie założenia zmienią rolnictwo?

Jak mówił Livio Tedeschi, członek zarządu CropLife Europe, starszy wiceprezes Agricultural Solution EMEA założenia zielonego ładu to przełomowy moment dla Europy. Według planów Europa ma być pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku. Wśród celów unijnych jest również wprowadzenie obiegu zamkniętego w gospodarce, zmniejszenie emisyjności czy przyspieszenie zrównoważonego systemu żywnościowego. Unijna strategia „od pola do stołu” wyznacza cele, które dotyczą trzech obszarów  tj. społeczeństwo, środowisko oraz rolnictwo. W efekcie tych celów negatywny wpływ działań, również rolnictwa, ma być ograniczony. Konsument ma mieć dostęp do zdrowej, bezpiecznej żywności. Natomiast rolnik powinien tę zdrową żywność produkować przy jednoczesnym zachowaniu rentowności i konkurencyjności. Dlatego firma BASF inwestuje 2,3 mln euro dziennie w innowacje, które mają ułatwić rolnikom spełnienie tych założeń. Jak podkreślał Livio Tedeschi ważne jest całościowe podejście w rolnictwie, które obejmuje otrzymywanie odmian, chemiczną i biologiczną ochronę, rolnictwo cyfrowe, zarządzenie węglem oraz azotem.

Zielony Ład według BASF

Firma BASF wychodzi naprzeciw tym zmianom, dlatego do 2028 roku ma zamiar wprowadzić 8 nowych substancji czynnych o nowej formule. Wspiera również rolników w zarządzaniu dwutlenkiem węgla oraz odpornością na suszę oraz  pomaga rolnikom w otrzymywaniu wyższych plonów przy jednoczesnym obniżeniu wpływu na środowisko. Celem firmy jest obniżenie o 30% emisji CO2 / tonę produktów do roku 2030 w uprawach takich jak pszenica, ryż, kukurydza, rzepak czy soja. BASF ma w planach wprowadzenie odmian pszenicy hybrydowej, dostosowanych do uprawy w rożnych warunkach oraz wyżej plonujących, co oznacza większą produkcję bez zwiększania jej areału. Zrównoważone rozwiązania w ochronie roślin to kolejny podpunkt w celach firmy BASF. Jednym z nich jest gama fungicydów opartych o Revysol, dobrze znany w uprawie zbóż raz insektycydy na bazie feromonów. Firma BASF oferuje również szereg rozwiązań cyfrowych, które mają na celu wspieranie rolników w ochronie roślin. Producent prowadzi pilotażowy program Easy Connect, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa stosowania środków ochrony, tak by umożliwić bezkontaktowe napełnianie opryskiwaczy. Ma to na celu ograniczyć negatywny wpływ zarówno na operatora, jak również środowisko.

Bioróżnorodność ma zapewnić balans

O istocie bioróżnorodności mówił Michael W.  Wagner, wiceprezes Agricultural Solution na Europę Północną. Jak wspomniał  zapewnienie równowagi polega na wprowadzaniu innowacji, stosowaniu rozwiązań cyfrowych, wspieraniu zrównoważonego rozwoju oraz doświadczeniu w pracy z klientami. Jednym z rozwiązań jest gama fungicydów Revysol, które sprawdzają się w ochronie zbóż. Stosując to rozwiązanie możliwe jest ograniczenie o 50% ilość stosowanej do zabiegów wody. O 24% zmniejszenie zużycie paliwa i zwiększenie o 47% skuteczności działania środka. Ma on również istotny wpływ dla środowiska, gdyż do produkcji potrzebne jest o 4% mniej ziemi i możemy uzyskać 4% większy plon pszenicy, co oznacza również większą ilość wyprodukowanej żywności. Trwają prace nad rejestracją Revysolu we wszystkich krajach członkowskich  UE. Planowane jest również rozszerzenie rejestracji w innych uprawach takich jak rzepak, burak, warzywa czy owowce. Firma prowadzi program BASF FarmNetwork, który ma na celu współpracę z różnymi gospodarstwami, również w Polsce. Podczas tego projektu doradcy firmy BASF pomagają rolnikom mierzyć się z wyzwaniami, jakie na nich czekają. Opracowywane są również nowe rozwiązania, które pomogą mierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed rolnictwem. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym w ramach tego programu jest zagospodarowanie terenów trudnych lub nieużytecznych dla rolnictwa czy też takich, gdzie uzyskanie wysokich plonów jest niemożliwe. Tereny takie można zagospodarować na pożytki dla zapylaczy. Innym projektem jest „Lark Loaf” czyli projekt mający na celu promocję bioróżnorodności. W projekcie tym rolnicy otrzymują nagordy za utworzenie dwóch stanowisk dla skowronków na 1 ha uprawy pszenicy.

Dr inż. Aleksandra Wieremczuk

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x