piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Rynek wieprzowiny nie taki słaby jak go rysują?

Rok 2021 rozpoczął się od kilku niespodzianek na światowym rynku wieprzowiny – ceny rosły znacznie szybciej niż oczekiwano w USA i Europie – a spadły raczej szybciej w Chinach. Ekspert ds. Rynku trzody chlewnej, dr John Strak podzielił się swoją analizą dotyczącą sytuacji na światowym rynku wieprzowiny uwzględniając przy tym możliwe prognozy.

Zmiany na rynku trzody chlewnej w USA

W USA zdecydowanie wydaje się, że coś się zmieniło. Ceny trzody chlewnej wzrosły w lutym i marcu. Ten ruch cenowy na początku 2021 r. jest niezwykle duży. Chociaż oczekiwano się, że ceny wykażą sezonowe ożywienie, odbicie cen wieprzowiny w USA na początku 2021 r. znacznie wykracza poza to.

Ten wzrost cen prawdopodobnie był wspierany i stymulowany przez zmniejszenie liczby dostępnych tusz w Europie. Dostępność ta została ograniczona przez zmniejszenie liczby świń i  lub dostępność opcji uboju, gdy poszczególne  gałęzie gospodarki zostały dotknięte ograniczeniami związanymi z Covid. Jeśli chodzi marcowy spis liczebności świń w USA to odnotowuje się znaczne cięcia w liczbie zwierząt hodowlanych i świń na sprzedaż, które będą głównym motorem napędowym cen w drugim kwartale roku.

Ceny świń w Europie

Ceny świń w Europie były stosunkowo niskie w 4. kwartale 2020 r. i rozpoczęły się w 2021 r. bez oznak ożywienia. Dwa czynniki wpłynęły na te niskie ceny i marże: ASF w populacji dzików w Niemczech i późniejszy zakaz importu do Niemiec przez Chiny, Japonię i Koreę Południową czy też zamykanie fabryk, w których pracownicy zostali zarażeni Covid-19. 

 Wesoła kolejka górska byłaby dumna z tak regularnych wzlotów i upadków. Nic dziwnego, że te zmienne ceny zniechęciły producentów. Cięcia w holenderskim stadzie nastąpiły w wyniku oficjalnego programu zmniejszenia liczby loch (lochy hodowlane spadły o prawie 12% w grudniowym spisie ludności), ale naprawdę dużą zmianą jest spadek dużego niemieckiego stada hodowlanego – o 5,6%, jak podano w grudniowym badaniu.

Hiszpańskie stado prawie się nie zmieniło pod względem wielkości

Hiszpańskie stado (drugi duży gracz w produkcji trzody chlewnej w Europie) prawie nie uległ zmianie pod względem wielkości. I chociaż eksport wieprzowiny z UE znacznie wzrósł w 2020 r., Musiał mieć wpływ na margines pod koniec 2020 i na początku 2021 r., Kiedy niemiecki łańcuch dostaw został zakłócony przez ASF i Covid-19. Środki blokujące były oczywiście główną przyczyną niskich cen, ponieważ utrata popytu na usługi gastronomiczne pozostawiła dziurę zbyt dużą, aby wypełnić ją „nowymi rynkami”.

Ograniczenia podaży przez producentów trzody chlewnej spowodowały, że do marca 2021 r. spadł poziom rynku, a od tego czasu ceny w Europie znacznie się poprawiły. Część tego odbicia może być spowodowana niską podażą, a część może przewidywać powrót popytu na usługi gastronomiczne w miarę złagodzenia środków blokujących.

Chińskie stado świń i ASF

Chiny są na swojej drodze do naprawy. Zgodnie z oficjalnym stwierdzeniem w Chinach całkowita liczba stad i macior jest na dobrej drodze do powrotu do około 90% normalnego poziomu w tym roku. Nieoficjalne doniesienia informują, że ​​częstość występowania ASF jest wysoka oraz, że ​​istnieją nowe warianty ASF i że rozprzestrzenianie się choroby ma duży wpływ na produkcję i produktywność.

Interpretacja ruchów cen trzody chlewnej

Brak przejrzystości ze strony Chińczyków na temat ASF i związanych z tym kwestii, takich jak poziom publicznych zapasów wieprzowiny oraz wielkość gromadzenia i zmniejszania zapasów, sprawia, że ​​interpretacja ruchów cen w Chinach jest prawie niemożliwa. 

Jedna miara, która pomogła by zinterpretować te ruchy cen, jest niestety niedostępna. Ile wieprzowiny pozyskano z publicznych chłodni w ostatnich miesiącach? A może rzeczywiście, ile ton importowanej wieprzowiny wykorzystano do odbudowy tych zapasów? Kierunek i zakres „zewnętrznej” ingerencji chińskich urzędników w rynek ma istotny wpływ na interpretację ruchów cen. 

Pod koniec 2020 r. Światowe ceny świń spadały z tygodnia na tydzień jednak w następnych miesiącach globalny cykl cen trzody chlewnej okazał się pozytywny. Wynikało to, że ​​z presji podażowej. 

Napędzanie rosnących cen w drugiej połowie 2021 roku

Zdaniem eksperta można oczekiwać wzrostu cen w drugiej połowie 2021 r. Następne miesiące mogą zwiastować powrót dodatnich marż i znacznie wyższych cen dla światowych producentów i eksporterów trzody chlewnej. Co prawda producenci nie doczekają powrotu na szczyty sezonu 2019/20, ale będą sobie dobrze radzić. 

Jedyną kwalifikacją do tego wszystkiego jest oczywiście Covid-19. Czy zostanie powstrzymany? ASF, w Chinach i innych krajach, również może mieć wpływ na ceny.     

„Wydaje się, że przez ostatnie 2 lata omawiamy tylko wirusy – to pozwala nam przewidzieć jedną bezpieczną prognozę. Te wektory chorób będą nadal wpływać na światowe rynki wieprzowiny przez cały 2021 r”  – ocenia ekspert. 

źródło:pigprogress.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x