czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Początek wiosny z BASF. Nowości na 2024 rok

spot_img

Ruszyła wegetacja, a wraz z nią spotkania polowe. Tradycyjnie pierwsze rozpoczęło się w Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie. Zaprezentowano ofertę produktową oraz szeroko zakrojone doświadczenia, którymi firma dzieli się ze światem nauki i rolnikami.

Pamiątkowo miejscem doświadczeń i spotkań polowych

Po poletkach oprowadzili gości dr inż. Szymon Łączny i dr inż. Marcin Łański, którzy są odpowiedzialni m.in. za doświadczalnictwo w Pamiątkowie. Z przeprowadzonej lustracji udało się wyciągnąć kilka ważnych wniosków rzutujących na dalsze decyzje w prowadzeniu plantacji. Uprawy z rozpoczęciem wegetacji były w dobrej kondycji i mimo niekorzystnego rozhartowania przezimowały w niemalże stu procentach. Dużo zmiennych można było zaobserwować natomiast w zakresie ochrony i regulacji. Różnice były szczególnie widoczne w rzepaku ozimym, gdzie stosowano różne terminy i dawki regulatorów wzrostu oraz pozostawiano kontrolę. Doświadczenia w Pamiątkowie pokazują i uzmysławiają jak wpływają poszczególne technologie na kondycję i pokrój roślin. 

Nowe rozwiązania BASF w ochronie roślin

W sezonie 2024 BASF wprowadza do oferty, aż cztery nowe produkty do ochrony zbóż i rzepaku. Fungicyd Daxur® oparty o dwie substancje czynne (Revysol® i krezoksym metylu) to doskonałe rozwiązanie do pierwszych zabiegów na plantacjach wszystkich zbóż prowadzonych w mniej intensywnych technologiach. Na plantacje intensywnie prowadzone BASF rekomenduje natomiast Revyflex® Plus oparty o trzy substancje czynne – mefentriflukonazol (Revysol®), piraklostrobinę oraz metrafenon. Revyflex® Plus chroni skutecznie łan do nawet 50 dni i wiąże się średnio 100-krotnie mocniej z patogenami. 

Kolejnymi nowościami, tym razem dla uprawy rzepaku są dwa produkty – fungicyd i regulator wzrostu Architect® i fungicyd Pictor® Revy. Architect® to jedno z lepszych rozwiązań do zastosowania w pierwszym terminie gwarantujące ochronę przed m.in. suchą zgnilizną kapustnych i optymalną regulację pokroju roślin. Pictor® Revy to rozwiązanie stosowane w terminie “na płatka” zwalczające wysoce skutecznie szerokie spektrum chorób grzybowych. 

Rzepaki z (In)Vigorem 

Szerokie portfolio środków ochrony roślin to nie wszystko, co oferuje rolnikom BASF. Najnowszą kreacją zarejestrowaną w 2024 roku w Polsce jest InVigor 2050. To kolejna odsłona z uznanej plantatorom linii mieszańców zrestorowanych. Odmiana pokazała swój duży potencjał już w drugim roku badań rejestrowych osiągając wyniki plonowania na poziomie 110% wzorca w 2022 roku i 113% w 2023 roku. InVigor 2050 to również mocny “pakiet zdrowotny” czy ponadprzeciętna zimotrwałość, a to co szczególnie wyróżnia na tle dziesiątek innych odmian to podwyższona odporność na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion. Nasiona będą dostępne w nadchodzącym sezonie sprzedażowym.

InVigor 2050 to najnowsza odmiana z szerokiego portfolio BASF, która w nadchodzącym sezonie będzie dostępna dla rolników w Polsce.

Nowatorski projekt stworzony wspólnymi siłami

Koncepcji na ochronę środowiska jak i zdrowia operatora jest wiele. System Easyconnect to innowacyjny system zamkniętego obiegu dla płynnych środków ochrony roślin. BASF w konsorcjum z innymi producentami wdraża go systematycznie dla kolejnych użytkowników. 

Easyconnect składa się z dwóch elementów: unikalnej nakrętki zamontowanej na opakowaniach oraz adaptera, czyli elementu łączącego w celu wydajnego opróżniania i płukania opakowania. Korzyści w porównaniu do tradycyjnego napełniania zbiornika opryskiwacza to m.in. bezpieczeństwo dla środowiska i operatora, szybkość, łatwość, kompatybilność i elastyczność. 

System Easyconnect to nowatorska nakrętka, która z pomocą aparatury zapewni precyzyjne dozowanie pestycydów i zadba o zdrowie operatora.
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x