czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

KE zdecydowała o nałożeniu ceł na import zbóż z Rosji i Białorusi

spot_img

Komisja Europejska zaproponowała w piątek objęcie produktów zbożowych z Rosji i Białorusi tak wysokimi cłami, by w efekcie ich import do Unii stał się nieopłacalny. O działania w tej kwestii apelowała m.in. Polska i kraje bałtyckie.

– Mało kto zdaje sprawę, jak import z Rosji i Białorusi destabilizuje sytuację na rynkach. Będziemy chcieli przekonać instytucje europejskie, aby zajęły się lepszymi regulacjami, jeśli chodzi o import zbóż ze wschodnich kierunków – mówił pod koniec lutego premier Donald Tusk.

Podobnego zdania były Czechy, Litwa, Estonia i Łotwa, która jako pierwszy kraj Unii jednostronnie zamknęła granicę przed żywnością z Rosji i Białorusi. Pięć państw skierowało potem do Komisji Europejskiej wspólny apel, w którym podkreślały, że rosyjskie zboże wpływa na europejski rynek mimo wojny. – W 2023 r. UE zaimportowała 1,53 mln ton zbóż o wartości 437,5 mln euro – wskazano.

Koniec z importem

W piątek (22 marca) Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu na import z Rosji i Białorusi tak wysokich ceł, by ten w rezultacie stał się nieopłacalny. Dodatkowe opłaty jednocześnie nie wpłyną na tranzyt do krajów trzecich.

Cła nałożone zostaną na zboża, w tym pszenicę i kukurydzę, oraz nasiona oleiste i produkty zbożowe, m.in. słonecznik. W zależności od konkretnego produktu wzrosną do 95 euro za tonę lub do cła od wartości w wysokości 50 proc.

– Zachowujemy właściwą równowagę między wspieraniem naszej gospodarki i wspieraniem społeczności rolniczych – podkreśliła cytowana w komunikacie Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak wskazywała, ruch ma zmniejszyć zdolność Rosji do wykorzystywania Unii na rzecz swojej machiny wojennej.

Środki wejdą w życie natychmiast po akceptacji przez Radę Unii Europejskiej, czyli unijnych ministrów.

Źródło: Euractiv.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x