wtorek, 27 lutego, 2024

4 nowe fungicydy wchodzą na rynek

spot_img

BASF po raz kolejny utrzymuje pozycję lidera sprzedaży ŚOR na polskim rynku. Od zbliżającego się wielkimi krokami nowego sezonu wiosennego rolnicy będą mieli do dyspozycji aż 4 nowe produkty do ochrony zbóż i rzepaku.

BASF utrzymuje pozycję lidera

– Ten rok był kolejnym, w którym środowisko rynkowe musiało zmierzyć się z nieprzewidywalną sytuacją ekonomiczną i dalszym wzrostem cen środków do produkcji rolnej. Z drugiej strony obserwowany jest spadek cen płodów rolnych oraz nadpodaż zbóż na rynku. Mimo trudnej sytuacji w rolnictwie w 2023 r. BASF utrzymał pozycję lidera sprzedaży w segmencie ŚOR na polskim rynku, co potwierdzają badania panelowe prowadzone przez firmę Kynetec – mówiła podczas konferencji prasowej Kateryna Demydas – Head of Marketing Agricultural Solutions BASF Polska.

Kateryna Demydas
Kateryna Demydas – Head of Marketing Agricultural Solutions BASF Polska

Jak zaprezentowała Kateryna Demydas, BASF przoduje w segmencie fungicydów we wszystkich grupach roślin uprawnych, jest także liderem rynku herbicydów w uprawach warzywniczych oraz zapraw zbożowych. Sukces ten nie mógłby być możliwy bez ciągłego rozwoju i wdrażania nowych produktów.

Nowe fungicydy w zbożach i rzepaku

29 listopada podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Centrum Olimpijskiego w Warszawie firma BASF zaprezentowała aż cztery nowości, które już od wiosny dostępne będą na polskim rynku.

Dwa do ochrony rzepaku: fungicyd i regulator wzrostu Architect i fungicyd Pictor Revy oraz dwa do produkcji zbóż: fungicydy Daxur i Revyflex Plus. BASF Polska zamierza także kontynuować rozwój i udoskonalać swój Program Korzyści BeneFito, dzięki któremu chce być bliżej swojego klienta końcowego, czyli rolnika.

Innowacje to DNA naszej firmy. Stworzenie nowego produktu to wieloetapowy proces. Wszystko rozpoczyna się od pomysłu. Następnie wymaga wielu badań i testów, syntezy molekuły i sformułowania produktu, poprzez sprawdzenie wpływu na środowisko, a kończy się procesem jego rejestracji. Obecnie ten czas się wydłuża i średnio trwa nawet 11 lat od momentu pierwszego pomysłu do wprowadzenia produktu na rynek – mówił Andrej Sarnatsky, Dyrektora Działu Agricultural Solutions BASF Polska.

Andrej Sarnatsky
Andrej Sarnatsky, Dyrektora Działu Agricultural Solutions BASF Polska

Architect – fungicyd z funkcją regulatora wzrstu

Pierwsze kroki zmierzające w kierunku wprowadzenia na rynek pierwszego z prezentowanych podczas konferencji produktu miały miejsce już w 2011 roku. Dokładnie 18 sierpnia 2011 zespół specjalistów BASF podjął decyzję o rozwoju preparatu jaki wchodzi od tego sezonu na rynek – a mowa tu o produkcie Architect.

Architect jest to fungicyd z funkcją regulatora wzrostu i rozwoju roślin, zawierający 100 g/l piraklostrobiny, 150 g/l chlorku mepikwatu oraz 25 g/l proheksadionu wapnia.

Architect pozwala chronić rzepak przed najgroźniejszą chorobą jaką jest suchą zgnilizną kapustnych, a także innymi chorobami (czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, biała plamistość). Łączy w sobie działanie fungicydu i regulatora wzrostu, dzięki czemu kształtuje łan, aby zapewnić dobre przezimowanie roślin i optymalizację pokroju rzepaku oraz ograniczyć jego wyleganie.

Produkt można stosować w dwóch terminach: jesienią od fazy 3 liści rzepaku do końca fazy formowania rozety (BBCH 13-20) oraz wiosną od początku fazy wzrostu pędu głównego rzepaku (początek wydłużania łodygi) do fazy żółtego pąka (BBCH 30-59). Zalecane dawki wynoszą – jesienią 1,5 l/ha + Turbo 0,75 l/ha; wiosną : 1,2 l/ha + Turbo 0,6 l/ha.

Architect wyróżnia się większym działaniem fungicydowym i słabszym regulatorowym w stosunku do dobrze znanego Caryxu 240 SL, który nadal będzie dostępny na rynku.

Z roku na roku obserwujemy coraz większą presję ze strony suchej zgnilizny kapustnych. Przyczyn upatrujemy się w zmianach klimatu oraz większej presji ze strony szkodników, która z kolei jest następstwem wycofywania insektycydów z zapraw nasiennych. Ciepła jesień w połączeniu z dużą wilgotnością sprzyja wcześniejszym infekcjom suchej zgnilizny, co przekłada się na większy wpływ na plon. Z drugiej strony uszkodzone przez szkodniki rośliny są bardziej podatne na infekcje ze strony grzybów patogenicznych – mówił Paweł Biliński, Crop Manager ds. Rzepaku i Słonecznika Agricultural Solutions BASF Polska.

Paweł Biliński
Paweł Biliński, Crop Manager ds. Rzepaku i Słonecznika Agricultural Solutions BASF Polska

Pictor Revy – Revysol w ochronie rzepaku

Kolejną nowością w segmencie fungicydów rzepakowych jest Pictor Revy. To pierwszy produkt w uprawie rzepaku zawierający dobrze znany z ochrony zbóż Revysol. Pictor Revy, tak jak jego poprzednik Pictor 400 SC, przeznaczony jest do ochrony rzepaku w okresie kwitnienia. Zawiera 100 g/l Revysolu oraz 200 g/l boskalidu, co warunkuje jego działanie interwencyjne i zapobiegawcze.

Produkt posiada ulepszoną formulację SC+, która zapewnia lepsze pokrycie, rozprzestrzenianie się i retencję substancji czynnej. Jest to formulacja na bazie wody z substancjami czynnymi w formie krystalicznej, która umożliwia powolne ich uwalnianie na powierzchni liści. Dzięki temu produkt wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na zmywanie przez deszcz i wysoką skutecznością zwalczanych chorób, zwłaszcza przeciw zgniliźnie twardzikowej.

Pictor Revy można stosować od fazy, gdy widoczne są pojedyncze nadal zamknięte pąki kwiatowe kwiatostanów bocznych do końca fazy, gdy 50% łuszczyn osiąga typową wielkość (BBCH 57-75) w zalecanej dawce 1l/ha.

Nowości w ochronie zbóż

Zespół BASF Polska zaprezentował także nowe produkty w segmencie fungicydów zbożowych. Pierwsza nowość skierowana jest głównie do producentów nastawionych na mniej intensywną uprawę zbóż, szukających uniwersalnego rozwiązania.

Jest nim fungicyd Daxur, zawierający 100g/l Revysolu oraz 150 g/l krezoksymu metylu.

Prawie 47 % powierzchni zbóż chronionych w Polsce fungicydami prowadzona jest w systemie 1-zabiegowym. Ponad 2/3 tych zabiegów wykonywana jest w gospodarstwach rolnych o powierzchni do 100 ha. Takie gospodarstwa kierują się głównie ekonomią, ale szukają produktów, które zapewnią dość szerokie spektrum zwalczanych patogenów oraz wysoką skuteczność. Takim produktem jest Daxur – mówiła Magdalena Pietrzak – Crop Manager ds. zbóż.

Magdalena Pietrzak
Magdalena Pietrzak – Crop Manager ds. zbóż

Daxur – fungicyd zbożowy o długim oknie zabiegowym

Daxur zarejestrowany jest we wszystkich gatunkach zbóż ozimych i jarych z wyjątkiem owsa i zwalcza szerokie spektrum chorób: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści pszenicy, septoriozy liści, rdza brunatna, rdza brunatna żyta, plamistość siatkowa jęczmienia, rdza jęczmienia.

Posiada szerokie okno zabiegowe – do stosowania zarówno w terminie T1, jak i T2 i można go stosować już od 5 oC. Zalecana dawka wynosi 0,8 l/ha. Wyróżnia się skutecznym i długotrwałym działaniem zapobiegawczym – pojawiające się zarodniki grzybów nie mogą kiełkować dzięki depozytom na powierzchni liścia.

Revyflex Plus z innowacyjną formulacją

Drugą nowością w ochronie zbóż jest fungicyd Revyflex Plus przeznaczony do stosowania w zabiegu T1. To produkt skierowany do rolników chcących uzyskiwać najwyższe plony wysokiej jakości. Jest to gotowa formulacja – następca rozwiązania RevyFlex sprzed kilku lat. Kluczową zaletą tego produktu jest jego innowacyjna formulacja, która zapewnia producentom zbóż pewność inwestycji i skuteczność działania. 

Revyflex Plus zarejestrowany jest przeciwko takim chorobom jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, łamliwość podstawy źdźbła, septorioza, rdza brunatna i żółta, rynchosporioza, plamistość siatkowa jęczmienia. Posiada wszystkie zalety istotne w pierwszym zabiegu w ochronie zbóż: działa już od 5 oC, skutecznie chroni nawet do 50 dni i wiąże się średnio 100-krotnie mocniej z patogenem.

spot_img
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x