poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Międzynarodowe ceny zbóż, z wyjątkiem ryżu, mocno spadły w minionym roku w stosunku do rekordowego 2022 roku

spot_img

Według styczniowego raportu FAO średnia wartość Indeksu Cen Zbóż wyniosła w 2023 roku 130,9 pkt, czyli o 15,4 proc. poniżej rekordowo wysokiej średniej rocznej z 2022 r. Tę tendencję spadkową tłumaczy się faktem, że podaż na rynkach międzynarodowych utrzymywała się na wystarczającym poziomie. Wzrost cen ryżu został z nawiązką zrekompensowany spadkiem cen pozostałych zbóż.

Jedynie ceny ryżu wzrosły w 2023 roku

Według FAO światowe ceny ryżu w 2023 r. były o 21% wyższe niż w poprzednim roku. Wynika to przede wszystkim z obaw związanych ze zjawiskiem pogodowym El Nino, które może zmniejszyć plony ryżu oraz konsekwencji ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie.

W grudniu światowe ceny głównych zbóż zwyżkowały lekko

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w grudniu średnio 122,8 punktu, co stanowi wzrost o 1,8 punktu (1,5 procent) w porównaniu z poziomem z listopada, ale nadal jest o 24,4 punktu (16,6 procent) poniżej odpowiedniej wartości odnotowanej w grudniu 2022 r.

Pod wpływem zaburzeń pogodowych w systemach logistycznych szeregu głównych krajów eksportujących oraz napięć w regionie Morza Czarnego na tle aktywnego popytu, w grudniu odnotowano wzrost cen eksportowych pszenicy, spadających przez cztery miesiące z rzędu.

W grudniu nastąpił także wzrost światowych cen kukurydzy w związku z obawami dotyczącymi zasiewów drugiej uprawy w Brazylii oraz opóźnieniem dostaw z Ukrainy wynikającym z problemów logistycznych.

W przypadku pozostałych zbóż paszowych wzrosły także światowe ceny jęczmienia, natomiast ceny sorgo nieznacznie spadły.

W grudniu wartość wskaźnika cen FAO dla wszystkich rodzajów ryżu wzrosła o 1,6 proc. w porównaniu z poziomem z listopada. Ta tendencja wzrostowa wynikała ze wzrostu notowań indyjskich odmian ryżu pod wpływem zwiększonych zakupów przez część krajów Azji oraz osłabienia konkurencji pomiędzy eksporterami w związku z wprowadzonymi przez Indie ograniczeniami eksportowymi i ograniczeniem podaży w Wietnamie.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x