sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zasiłek opiekuńczy KRUS powraca!

spot_img

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazała informację o przywróceniu od dziś (20 grudnia 2021 r.),  zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego Rolnika lub Domownika. 

Jeśli zamknięto placówkę

Zasiłek opiekuńczy, na dotychczasowych zasadach, przysługuje uprawnionym osobom do 9 stycznia 2022 r., jeżeli z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę albo inną placówkę, do której uczęszcza dziecko. Inny powód przyznania zasiłku, to niemożność sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna. 

Kto jest uprawniony?

Osobami uprawnionymi do świadczenia są Rolnicy lub Domownicy – rodzice albo prawni opiekunowie dzieci w wieku do lat 8 lat, lub dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (do ukończenia 18 lat), albo dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodajmy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku, gdy placówki są zamknięte ze względu na COVID-19, oraz w sytuacjach, gdy placówki, które wznowiły naukę albo opiekę stacjonarną, zostaną zamknięte albo ich funkcjonowanie będzie ograniczone. Nie zmieniły się natomiast zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przyznawany jest na wniosek i podstawowe zasady przysługiwania zasiłku opiekuńczego. Przypomnijmy także, że zasiłek ten nie przysługuje jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Więcej szczegółów na stronie internetowej KRUS. 

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x