piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zamrożenie cen gazu dla wszystkich i dodatek gazowy dla odbiorców wrażliwych. Nowa pomoc od rządu

spot_img

Ceny gazu będą zamrożone do poziomu cen z 2022 roku lub zbliżonego, a dodatkowo najbardziej wrażliwi odbiorcy dostaną dodatek gazowy – poinformowała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. To kolejne działanie, które ma pomóc Polakom w coraz większym kryzysie. Ile wyniesie maksymalna cena za gazu w 2023 roku i w jakiej wysokości będzie dodatek gazowy?

Zamrożenie cen gazu dla wszystkich, a dla najuboższych dodatek gazowy. Nowa pomoc od rządu
zdj:pixabay

Cena gazu ma być zamrożona na poziomie 200 zł/MWh

O kolejnym mechanizmie walki z wysokimi kosztami energii mówiono już kilka tygodni wcześniej. Do końca tego roku obowiązuje zamrożona taryfa na gaz dla gospodarstw domowych na poziomie 200,17 zł za 1 MWh, a od 1 stycznia 2023 r. powraca stara stawka VAT, między innymi na gaz. Rząd aby zniwelować drastyczny wzrost cen zaproponował nowy projekt ustawy ws. limitu cenowego na gaz.  Początkowo zakładano, że zamrożenie taryfy na gaz będzie obowiązywało konkretne grupy w zależności od kryterium dochodowego, jednak ostatecznie zdecydowano, że obejmie ona wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla najbardziej wrażliwych odbiorców przewidziano dodatek gazowy, czyli refundacja poniesionych kosztów VAT.

Rząd zapowiedział także, że dla przedsiębiorstw energetycznych zostanie wprowadzony mechanizm rekompensat. Szczegóły natomiast, nie są jeszcze znane. 

Ile kosztuje nas pomoc od rządu?

Koszt ustawy zamrażającej ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. to ok. 30 mld zł, jednak ostatecznie będzie to zależeć od cen gazu. Z kolei koszt zamrożenia cen energii to ok. 23 mld zł. Tarcza antyinflacyjna to wydatek 39 mln zł. Razem to daje zawrotną sumę 92 mln zł, a jest ona z pewnością jeszcze większa biorąc pod uwagę inne dopłaty. To ogromny nadprogramowy wydatek, który wcale nie wydaje się, żeby miał się zatrzymać. Niestety dzisiejsza “pomoc” może zakończyć się jeszcze większym drenowaniem portfeli Polaków w nadchodzących latach. 

źródło: infor.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x