wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Będą zmiany w finansowaniu walki z ASF. Eksperci obawiają się ograniczenia budżetu nawet o 50%

spot_img

ASF stale stanowi problem oraz zagrożenie dla rynku wieprzowiny i bezpieczeństwa żywnościowego wielu Państw. Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, że w przyszłym roku nastąpią zmiany w przepisach dotyczących finansowania przez Brukselę zwalczania chorób zakaźnych co wiąże się z dużymi obawami ekspertów z sektora trzody chlewnej.

Będą zmiany w finansowaniu walki z ASF. Eksperci obawiają się ograniczenia budżetu nawet o 50%
zdj:pixabay

Kontrola i eliminacja ASF wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem

W połowie listopada odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa –  Cogeca oraz posiedzenie Grupy Dialogu Obywatelskiego (CDG) ds. Wieprzowiny, w których udział wzięli eksperci FBZPR – Pani Katarzyna Capecka (PZHiPTCh „POLSUS”) oraz Pan Grzegorz Brodziak (POLPIG).

Podczas spotkań przedstawiono dane KE, z których wynika, że w 2022 r. w UE odnotowano 344 ogniska ASF u świń, z czego 294 czyli 85% w Rumunii. ASF u świń wydaje się być pod kontrolą mimo, że pozostaje wyzwaniem w kilku regionach. Z kolei liczba przypadków ASF u dzików i wielkość dotkniętych obszarów stopniowo rosła, aż do 2022 roku. Niestety wciąż musimy się liczyć z pojawianiem się wirusa w odległych od siebie miejscach. Unia Europejska dysponuje wiedzą i doświadczeniem, w skutecznym radzeniu sobie z przypadkami ASF u dzików na ograniczonych obszarach (na przykładzie Czech i Belgii), ale na rozległych obszarach eliminacja i kontrola wciąż pozostaje ogromnym wyzwaniem.  

Żaden kraj nie jest bezpieczny i dlatego należy zachować czujność. Potrzebujemy jasnego planu na szczeblu unijnym, aby skutecznie zmniejszyć populację dzika. Bioasekuracja jest bardzo ważna, ale nie wystarczy – przekazał uczestnik spotkań Grzegorz Brodziak wiceprezes Krajowego Związku Pracodawców” – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Czy będą zmiany prawne?

Jak informuje Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, obecnie trwa przegląd prawodawstwa dotyczącego ASF. Główne możliwe zmiany będą dotyczyć rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605:

  • zakazy i odstępstwa od nich dotyczące przemieszczania utrzymywanej trzody chlewnej w obrębie stref zamkniętych I, II i III
  • wdrażanie planów zarządzania populacją dzika we wszystkich państwach członkowskich – obowiązkowe krajowe plany działania
  • wykaz obszarów objętych środkami nadzwyczajnymi.

Przewidywany termin wejścia w życie zmian w rozporządzeniu to przełom 2022/2023r. Z uwagi na niechęć myśliwych Komisja Europejska zaproponowała, aby krajowe plany działania były prawnie wiążące dla krajów członkowskich. Bruksela chce, aby od momentu wejścia w życie obowiązkowych planów działania obowiązywał 6 miesięczny okres przejściowy. W przyszłym roku będą organizowane szkolenia przygotowujące rolników i myśliwych do wprowadzenia działań prowadzących do realizacji tego planu.  

Eksperci obawiają się ograniczenia budżetu na walkę z ASF

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przekazała, też że przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, zmiany w przepisach dotyczących finansowania przez Brukselę zwalczania chorób zakaźnych na przyszły rok. 

 “Jeśli budżet na ASF zostanie ograniczony o 50%, to stawia to państwa członkowskie oraz hodowców w całej Unii Europejskiej w bardzo trudnej sytuacji. Tym bardziej, że fundusze na walkę z ASF do tej pory nie były wystarczające. Ich redukcja może zagrozić bezpieczeństwu unijnej żywności” – dodała uczestniczka spotkania Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Kiedy będzie szczepionka na ASF?

Podczas spotkania nie zabrakło też pytań o szczepionkę na ASF. Europejscy hodowcy nie tylko z zaciekawieniem ale i nadzieją obserwują próby Chin i Wietnamu w jej stworzeniu. 

Jednak, należy sobie zdawać sprawę z potencjalnych kłopotów związanych ze stosowaniem ewentualnej szczepionki. Brak możliwości stwierdzenia skąd pochodzą przeciwciała (choroba czy szczepionka) będzie się wiązał z komplikacjami w obrocie żywcem wieprzowym i wieprzowiną. Dobra informacja jest taka, że przewidziane są intensywne prace nad szczepionką w ramach projektu Horizon Europe 2023-2024, a orientacyjny budżet projektu ma wynieść 12 mln EUR. Pozostaje mieć nadzieję, że badania przyniosą oczekiwane rezultaty.

źródło:Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x