piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Za nami wzrostowy tydzień dla giełdowych notowań kukurydzy

spot_img

Kontrakt na unijną pszenicę stracił minimalnie w skali tygodnia 8-15.08-2022 (wyjątkowo kończący się w poniedziałek). Najbliższa seria wyceniana była w miniony poniedziałek na 339,75 eur/t po przecenie o nieco ponad 1 euro w omawianym tygodniu. W Paryżu wyceny pszenicy od początku lipca oscylują wokół poziomu 340 eur/t.

Zagrożenia pogodowe i oczekiwania korekta w dół prognoz zbiorów kukurydzy w USA i w Europie (w sierpniowym raporcie USDA) wspierało ubiegłotygodniowe wzrosty notowań tego zboża po obu stronach Atlantyku. W konsekwencji w tygodniu 8-15-sierpnia amerykańska i unijna kukurydza podrożały o 3%, a w miniony piątek obydwa kontrakty zaliczyły swoje 1-2 miesięczne maksima. Wyceny unijnej kukurydzy zbliżają się do poziomu notowań pszenicy.

Spadek cen ropy, olejów roślinnych i kanadyjskiej canoli ciągnął w ostatnim czasie w dół wyceny rzepaku w Paryżu.

W poniedziałek (15.08.2022) amerykańskie kontrakty oraz unijny rzepak moco traciły na wartości taniały.

Wzrost napięcia na linii Chiny – Tajwan/USA w związku z niezapowiedzianą wizytą delegacji z USA w Tajpej wywołał przeceny na rynkach surowcowych. Dodatkowo, Iran poinformował, że jest o krok od zaakceptowania umowy nuklearnej, która przywróci eksport ropy z tego kraju na rynki światowe. Silna przecena ropy wywiera presję na zboża i nasiona oleiste wykorzystywane do produkcji biopaliw. Unijne zboża wyłamały się z grona spadkowych kontraktów po ostrej korekcie w dół zbiorów kukurydzy w UE.

Soja, a za nią rzepak, mocno traci od piątku po podniesieniu przez USDA prognoz Amerykańskich i globalnych zbiorów oraz zapasów tych nasion (też wszystkich nasion oleistych) w sezonie 2022/23.

W odróżnieniu od nasion oleistych, sierpniowy raport USDA skorygował w dół prognozę produkcji i zapasów zbóż w sezonie 2022/23. Duże cięcie produkcji kukurydzy (m/m) z nawiązką przekroczyło wzrost prognoz zbiorów pszenicy (nowy rekord) w stosunku do lipca.

Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 15.08.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Uwaga! W Chicago nastąpiła w poniedziałek zmiana serii najbliższej kontraktu na soję z sierpniowego na dużo tańszy wrześniowy – stąd skokowy spadek notowań widoczny na poniższym wykresie.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CboT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x