czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Za nami tydzień olbrzymich zmian na giełdowym rynku zbóż i oleistych

spot_img

W tygodniu kończącym się 8-go lipca 2022 unijna pszenica i kukurydza podrożały o 7%-8% (ponad 20 euro) do 306,75 eur/t – kukurydza i do 357,0 eur/t – pszenica. Oznacza to powrót wycen obu zbóż do poziomów sprzed dwóch tygodni. Mniejsze procentowe odbicie pokazał unijny rzepak, którego cena wzrosła w skali tygodnia o 3,6% do 693,5 eur/t.

Początek omawianego tygodnia zaczął się od pogłębienia trendu spadkowego, jaki panował na większości rynków towarowych i akcji. Dopiero końcówka tygodnia (czwartek i piątek) przyniosła silne odbicie notowań w górę. Zboża i oleiste wpisywały się w ostatnich tygodniach w zachowanie pozostałych rynków surowcowych i akcji. Piątkowe, lepsze od oczekiwań, dane z amerykańskiego rynku pracy w czerwcu oddaliły czasowo widmo recesji w USA. Inwestorzy rzucili się do dokupowania akcji i towarów w piątek. W konsekwencji surowce i akcie mocno drożały, a kukurydza i pszenica tylko jednego dnia zyskały 4,2% – 6,6% (Paryż i Chicago).

Niskie ceny sprawiły, że na rynku pojawili się kupujący, w tym Egipt, który nabył niemiecką pszenicę. Zapowiada to silny popyt na unijną pszenicę ze strony tradycyjnych odbiorców ukraińskiego zboża. Unijnym zbożom pomaga też najtańsze od 20 lat euro.

Na rynek powróciły obawy pogodowe, które przy napiętych bilansach sprzyjają odbiciu cen w górę. Pogoda w lipcu jest kluczowa dla kształtowania się plonów kukurydzy i soi.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – zamknięcie z 08.07.2022:

Rzut oka na wykresy:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x