wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Ukraina wznowiła cło na produkty. Co z zalewaniem rynku UE przez ukraińskie towary?

spot_img

Z początkiem lipca Ukraina przywróciła cła i podatki importowe na wszystkie towary, w tym także na owoce i warzywa z Unii Europejskiej, które zostały zawieszone po wybuchu działań wojennych. Natomiast o zmianie zawieszenia przez Unię Europejską ceł na ukraińskie towary nie ma żadnych informacji. Ulga ma obowiązywać przez następny rok aby odciążyć finansowo sąsiadujące z nami państwo.  

Cło na towary z Ukrainy

W maju Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej, zawieszającą cła na cały ukraiński eksport do UE na rok, aby wesprzeć gospodarkę kraju zaatakowanego przez Rosję. Od 4 czerwca te przepisy zaczęły obowiązywać, a wraz z nimi wzrosły obawy rolników

Towary rolne z Ukrainy konkurują z polskimi

Rolnicy z całego kraju podkreślają, że pomoc jest potrzebna, jednak nie może być organizowana kosztem polskich rolników. Od początku żniw trafia do nas dużo tańsze zboże i negatywnie wpływa na koniunkturę gospodarstw rolnych. Dlatego wzywają rząd do interwencji z obawy o wykluczenie z rynku. 

Rynek drobiu w tarapatach

Nie tylko sektor zbóż ma problem z importem tańszych ukraińskich towarów. Rynek drobiarski, który po fatalnym kryzysie spowodowanym przez HPAI i pandemię zaczął się odradzać będzie musiał się zmierzyć z konkurującym cenowo mięsem ze wschodu.  Ukraiński gigant w produkcji drobiu dysponuje zarówno własnym zapleczem paszowym, jak i hodowlanym, zdolnym do produkcji bardzo dużych ilości mięsa drobiowego po znacznie niższych kosztach wytworzenia niż w UE. Jak przestrzegł Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa -Izba Gospodarcza różnice w wymaganiach dotyczących dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska, a także znacznie niższe koszty pasz, spowodują, że hodowcy w UE nie będą w stanie konkurować z takim potentatem.

Polska jest krajem, w którym rolnictwo stanowi główną część naszej gospodarki. Niekontrolowany przepływ towarów z Ukrainy na specjalnych warunkach może spowodować poważne problemy gospodarcze w kraju. Potrzebna jest pilna interwencja rządu, która wypracowałaby potrzebne na tą chwilę mechanizmy działania.

źródło:mfa.gov.ua/businessinsider.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x