czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Za nami spadkowy tydzień dla zbóż i soi, ale wzrostowy dla notowań rzepaku

spot_img

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję potaniały w minionym tygodniu (18-25.10.2019) pod presją słabego popytu eksportowego. Skala przecen unijnych zbóż była dużo mniejsza, a rzepak zamknął tydzień na plusie.

Konkurencyjność towarów pochodzących z USA pogarszała się wraz z ubiegłotygodniowym umocnieniem dolara. Dolar zyskał do euro blisko 1% w skali tygodnia. Cotygodniowe dane USDA pokazały dużo mniejszy import soi oraz pszenicy i utrzymujący się od początku sezonu niewielki popyt na amerykańską kukurydzę. Plotki o dużych zakupach ze strony Chin nie potwierdziły się. Dodatkowa presja spadkowa wynikała z przyspieszenia zbiorów kukurydzy i soi, czemu sprzyja korzystna pogoda na głównych terenach amerykańskich upraw.

W Chicago kukurydza straciła ponad 1%, tracąc nieco z czterotygodniowego wybicia.

O blisko 3% potaniała pszenica w skali tygodnia, po siedmiu tygodniach wzrostowych z rzędu.

Soja osłabiła się w tym czasie o 1,5%.  Wprawdzie dla soi był to drugi tydzień na minusie, to jednak notowania nasion pozostają w okolicy półrocznych maksimów. W przypadku soi rynek wspierany jest zapowiedzią zawarcia umowy częściowej na linii USA-Chiny i w konsekwencji ożywieniem chińskich zakupów.

 

Giełda w Paryżu

Unijne zboża potaniały w minionym tygodniu naśladując zachowanie giełdy w Chicago.

Skala przecen ograniczona jednak została przez taniejące euro (wzrost konkurencyjności eksportu). W skali tygodnia pszenica straciła na wartości symboliczne 0,25 euro, zamykając tydzień na poziomie 181 eur/t. Przeceny na rynku pszenicy miały charakter głównie techniczny, ponieważ ceny gotówkowe tego zboża mocno wzrosły u największych eksporterów (konkurentów UE), czyli na Ukrainie i w Rosji.

Kukurydza potaniała w ubiegłym tygodniu o 1,5 euro do 162,25 eur/t. Kukurydza traciła na wartości pod presją zbiorów i w konsekwencji rekordowego importu z Brazylii i Ukrainy.

Dla unijnego rzepaku piątkowa sesja zamknęła się ceną 380,25 eur/t, co oznacza wzrost o 2,5 euro (+0,7%) w skali tygodnia. W miniony wtorek (22-10-2019) nasiona rzepaku zaliczyły swoje 10-tygodniowe minima w okolicy 373 eur/t, po czym ich notowania systematycznie rosły. Unijny kontrakt na rzepak korzystał ze wzrostu notowań canoli i długoterminowych maksimów na rynku olejów roślinnych.

 

Okresowe zmiany notowań wybranych kontraktów na zboża i oleiste:

RYNEK PALIW

Ceny średnie dwóch najpopularniejszych paliw utrzymują się nieco powyżej 4,90 zł/l

W tygodniu kończącym się 23-go października ceny średnie benzyn i oleju napędowego pozostały na niezmienionym poziomie. Nadal za ON trzeba zapłacić średnio 4,93 zł/l, podczas gdy benzyna 95-oktanów została wyceniona na 4,92 zł/l. W ostatnim tygodniu nadal spadały ceny paliw w hurcie. Pozwala to stacjom paliw w odbudowaniu niskich marż, tym bardziej, że marża (modelowa) ze sprzedaży ON jest w ostatnich tygodniach najczęściej ujemna. W skali tygodnia ceny hurtowe obu głównych paliw obniżyły się o ok. trzy grosze na litrze.

Na giełdowym rynku ropy ceny poruszały się w wąskim zakresie wahań przez ostatnie dwa tygodnie. Notowania ropy Brent oscylowały w tym czasie w okolicy 59-60 usd za baryłkę, a ceny odmiany WTI pozostawały w przedziale 53-55 usd/b. W środę 23-października notowania surowca wybiły o blisko 3% w górę po zaskakujących danych na temat amerykańskich zapasów. Ceny ropy powinny się ponownie ustabilizować, ponieważ na globalnym rynku ropy surowca jest pod dostatkiem.

Ceny średnie paliw w detalu: 23-10-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
  • Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
  • ON: 4,93 zł/l (0 gr/l);
  • LPG: 1,97 zł/l (+2 gr/l).

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 19 groszy, w ostatnim tygodniu (43) marża wzrosła do 19 groszy.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (43) marża wzrosła z minus 3 grosze, do 0 groszy.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

Ceny hurtowe diesla są o blisko 20 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

 

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: USDA, CBoT, Euronex-Paryż, PKN-Orlen, e-petrol

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników