poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Za nami spadkowy tydzień dla notowań giełdowych zbóż i rzepaku

spot_img

Kontrakty na dwa unijne zboża straciły na wartości aż 7%-8% w skali tygodnia kończącego się 19.08.2022. Najbliższa seria pszenicy wyceniana była w miniony piątek na 315 eur/t po przecenie o  blisko 25 euro w omawianym tygodniu. Tym samym  pszenica wybiła w dół z trwającej w sierpniu konsolidacji wokół poziomu 340 eur/t, wracając do wycen z I połowy marca tego roku.

Kukurydza z nawiązką straciła swoje wybicie z tygodnia poprzedzającego. W konsekwencji notowania unijnego kontraktu spadły w ostatnim tygodniu o ponad 25 euro do ok. 310 eur/t. Są to wyceny, które obowiązywały przez większość lipcowych sesji w Paryżu.

Unijna pszenica korzystała dotąd z braku konkurencji ze strony ukraińskich i rosyjskich dostawców, ale sytuacja się zmienia wraz z postępami w eksporcie morskim z ukraińskich portów. Do 20-sierpnia ukraińskie porty na Morzu Czarnym opuściło 27 statków załadowanych głównie zbożem. Jest to efekt podpisanej w końcówce lipca umowy z ONZ, Turcją i Rosją zapewniającej bezpieczne transporty zbóż z Ukrainy przez Morze Czarne, ale też ułatwiającej transporty z objętej sankcjami Rosji. Warto wspomnieć, że Rosja może zebrać w tym roku najwyższe zbiory pszenicy w historii, szacowane nawet na 95 mln ton.

Największym przegranym był w ubiegłym tygodniu rzepak. W Paryżu notowania najbliższej serii spadły w skali tygodnia o ponad 8% (55 eur/t) do ok. 600 eur/t, czyli najniżej od początku lutego.

Rzepakowi szkodzą rosnące prognozy zbiorów tych nasion u jego największych producentów, ale też doskonałe oczekiwania co do produkcji soi. Znacznie tańsza ropa, mimo ostatniego lekkiego odbicia, przestała ciągnąć w górę oleje roślinne, a przez to nasiona oleiste.

Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 19.08.2022):

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk -eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x