sobota, 24 lutego, 2024

Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów!

spot_img

22 sierpnia 2022 r. Grupa Azoty podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu z dniem 23 sierpnia 2022 roku instalacji do produkcji nawozów azotowych, Jak wyjaśniła spółka spowodowane jest to rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji w Grupie Azoty S.A., kaprolaktamu oraz poliamidu 6. 

Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów azotowych

„W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.” – oznajmia spółka w oficjalnym komunikacie.

W związku z powyższym Grupa Azoty Puławy ograniczy produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych. Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®.

W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów. Spółka kontynuować będzie produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.

Kiedy Grupa Azoty wznowi produkcję? 

Grupa Azoty zaznaczyła, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego – pomimo jego dostępności – determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia. Spółka dalsze decyzje biznesowe będzie podejmowała na podstawie monitoringu poziomu cen wszystkich surowców oraz rentowności procesów produkcyjnych.

Takie wieści przy zbliżającej się jesieni i czasie siewu ozimin nie zwiastują niczego dobrego. Rolnicy i tak ograniczyli znacząco zakup nawozów do produkcji z uwagi na niespotykane dotąd ceny, a te pewnie z uwagi na powyższe pójdą pewnie kolejny raz do góry…

źródło: GRUPA AZOTY

spot_img

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x