piątek, 2 czerwca, 2023

Światowy spadek zbiorów słonecznika nie ominie też Polski

spot_img

Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) światowa produkcja słonecznika w tym sezonie spadnie aż o 11,2% w stosunku do sezonu 2021/22.  Światowe zbiory powinny sięgnąć 50,9 mln ton po korekcie o skromne 0,6 mln ton w stosunku do oczekiwań lipcowych.

Za spadek produkcji odpowiadać będzie największy kiedyś producent słonecznika na świecie, czyli Ukraina. Najnowsze prognozy pokazują, że ukraińskie zbiory tych nasion skurczą się w tym roku o blisko połowę do tylko 9,5 mln ton. Liderem w produkcji zostanie Rosja z szacunkami na poziomie 17 mln ton (+9,2% r/r). Ukrainę wyprzedzić powinna też Unia Europejska z szacunkową produkcją 9,7 mln ton (-6,2% r/r).

Niższe niż rok temu (i tak doskonałe) zbiory słonecznika powinna zanotować również Polska.

Dane KE pokazują, że produkcja nasion słonecznika w Polsce może sięgnąć w tym roku 29,1 tys. ton, czyli o 15% mniej w stosunku do rekordowych 34,2 tys. ton przed rokiem. Mniejsze zbiory będą efektem mniejszego niż rok temu areału ocenianego na 13,35 tys. ha (drugi wynik w historii) i spadku plonowania z 2,38 t/ha (2021 r) do 2,18 t/ha.

Tegoroczny wynik produkcji słonecznika w Polsce będzie i tak blisko 3 razy wyższy od średniej 5-letniej, która wynosi 10,5 tys. ton.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x