sobota, 3 czerwca, 2023

Kondycja francuskiej kukurydzy jest najgorsza od 11 lat

spot_img

Fala ekstremalnych upałów, która nawiedziła Francję w pierwszej połowie sierpnia, odcisnęła negatywne piętno na uprawach kukurydzy.

Najnowszy raport tygodniowy FranceAgriMer na temat kondycji zasiewów obniżył ocenę francuskich uprawy kukurydzy uznanych za „dobre/doskonałe” do tylko 50%. Tydzień wcześniej było to 53%, a w ubiegłym roku 91%. Tak niskiego poziomu ocen nie nie było od 2011 roku.

Niestety nadejście opadów w drugiej połowie sierpnia może być zbyt późne, aby w pełni wykorzystać potencjał plonowania upraw. Zapowiada się gwałtowny spadek produkcji kukurydzy także w skali całej UE.

Warto przypomnieć, że USDA obniżył swoje prognozy dotyczące zbiorów do 60 mln ton (najmniej od 2015 r), co oznacza spadek o 11 mln ton w porównaniu z 2021 r.

UE będzie musiała zatem importować więcej kukurydzy niż zwykle. Obecne szacunki importu zostały zwiększone z 16 mln ton (w 2021/22) do 19 mln ton (sezon 2022/23).

Andrzej Bąk
Źródło: FranceAgriMer

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x