czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Z czym mierzą się rolnicy po zimie w uprawie rzepaku ozimego?

spot_img

12 lutego podczas spotkania z przedstawicielami mediów branżowych w Jakubowicach eksperci oraz partnerzy firmy Osadkowski omówili najważniejsze tematy związane z rozpoczęciem sezonu. 

Sytuację polową na plantacjach rzepaku ozimego analizował Marcin Kaczmarek, Dyrektor Działu Doradztwa i Rozwoju. W sierpniu 2023, ze względu na długotrwałe i intensywne opady deszczu w wielu rejonach nie udało się posiać rzepaku w optymalnym terminie. W wielu gospodarstwach siew rzepaku został przełożony na początek września. Wschody wprawdzie były nienajgorsze, jednak to, co mamy już od kilu lat – to występowanie problemu z nalotami szkodników. 

Od bardzo wczesnych faz rozwojowych można było zaobserwować  mocne uszkodzenia tkanek. Finalnie – rzepak sobie poradził. 

Ciepła pogoda jesienią sprzyjała rozwojowi rzepaku i budowaniu rozety liści. Jak wiadomo, dużo liści, to dużo pędów bocznych. Część plantatorów martwiła się o to, że rzepak zbyt mocno wyrósł i pojawiły  się obawy o przezimowanie. 

Po ciepłej jesieni przyszły fale chłodu, które mogły stanowić zagrożenie dla roślin. Przed pierwszymi spadkami temperatur nasze oziminy zabezpieczyła okrywa śnieżna. Przy kolejnym okresie z ujemnymi temperaturami tak już nie było. Ostatni tydzień grudnia 2023 i pierwsza połowa stycznia 2024 to czas, w którym temperatury powietrza spadły do -16oC, przy gruncie oscylowała koło -20°C.

Czy warto wykonać zabieg „czyszczący” w rzepaku?

Ten sezon jest wyjątkowo mokry. Mamy bardzo dużą ilość opadów, co zwiększa presję ze strony chorób grzybowych, takich jak sucha zgnilizna kapustnych. Rośliny rzepaku zbudowały dużą masę liściową w okresie jesieni, która teraz jest mocno zredukowana przez panujące warunki, a właśnie te uszkodzenia stanowią najłatwiejszą drogę wejścia chorób. Dlatego na pewno warto w tym sezonie wykonać zabieg czyszczący, czyli tzw. T0. Zabieg ten możemy wykonać przy pomocy  produktu IonBlue – który zawiera bioaktywne jony miedzi i siarki o działaniu fitosanitarnym,. Warto również uzupełnić ten zabieg o Alfa Makro – w celu uzupełnienia makroskładników oraz Maxi Grow – który doda roślinie energii do rozwoju pędów bocznych. 

Technologia Zdrowy Rzepak Premium

Pod tym pojęciem kryją się trzy zabiegi mające na celu ochronę rzepaku – T1, T2a i T2b. Pierwszy zabieg fungicydowy ma na celu zwalczenie chorób po okresie jesienno-zimowym oraz regulacje wzrostu pędów bocznych rzepaku. Z kolei T2a i T2b, to zabiegi okołokwitnieniowe skupiające się na ochronie głównie przed zgnilizna twardzikową, ale również przed czernią krzyżowych czy szarą pleśnią.

Eksperci firmy Osadkowski wychodzą z propozycją trzech rozwiązań w uprawie rzepaku. Jedną z nich przedstawia poniższa plansza. Więcej informacji znajduje się na portalu Osadkowski.pl.

Na poziomie ochrony fungicydowej T1 mamy tebukonazol w produkcie Syrius 250EW i metkonazol w produkcie Sierra 60SL. W tym terminie firma poleca zastosowanie insektycydu Topgun 050 CS, który zawiera lambda-cyhalotrynę w formie mikrokapsuł. Preparat ten zwalcza szerokie spektrum szkodników. W tym zabiegu jest ukierunkowany na zwalczanie chowacza brukwiaczka.

Ważnymi elementami technologii prowadzenia rzepaku są produkty:

–  Inex-A – podnosi efektywność zabiegów nalistnych przez idealne pokrycie powierzchni i  zwiększenie penetracji roślin

– Maxi-Grow – wpływa stymulująco na rozwój roślin. W skład tego produktu wchodzi ponad 50 aktywnie działających substancji organicznych, w tym ekstrakty roślinne. Maxi-Grow wspomaga rośliny w krytycznych momentach, gdy potrzebują one dużych nakładów energii. Technologia ta ma na celu  zatrzymanie energii w roślinie po to, żeby rośliny w najważniejszym momencie mogły prawidłowo przeprowadzać procesy fizjologiczne. 

– Barrier Si-Ca – z jednej strony wapń pozytywnie wpływa na zawiązywanie się łuszczyn, a z drugiej strony krzem wzmacnia ich ściany komórkowe.

Źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x