środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Wzrost cen podczas pandemii – monitoring i wzmożone kontrole

spot_img

Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Urząd nie wyklucza również nadzwyczajnych interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

 

Składowa „Tarczy antykryzysowej”

Działanie UOKIK to składowa tzw. „Tarczy antykryzysowej”, czyli rządowego pakietu osłonowego, który ma ochronić polskich przedsiębiorców i pracowników a także całą gospodarkę przed skutkami kryzysu spowodowanego przez epidemię koronawirusa.

 

Ostre słowa Premiera

– Chcemy walczyć z sytuacją, w której ceny w sklepach są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu! – stwierdził Premier Mateusz Morawiecki podczas publicznej prezentacji założeń „Tarczy antykryzysowej” –  To żerowanie na obecnej pandemii! UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały właściwie nad rynkiem od strony cen.

 

Monitoring sklepów

Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w sklepach stacjonarnych oraz w internecie.

– Pracujemy efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców – wyjaśnia Prezes UOKIK Tomasz Chróstny – Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo – nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli.

Panika klientów sprzyja nieuczciwości przedsiębiorców!

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich – mówi Prezes UOKIK. – Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych, szczególnie mięsnych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania.

 

Sklepy pod lupą Inspekcji Handlowej

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym w sieciach handlowych.

Specustawa dotycząca strachu

UOKiK nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Zakłada się też  możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen.

 

Należy zgłaszać nieprawidłowości!

UOKIK przypomina również konsumentom o ich prawie do darmowej pomocy prawnej oraz dostępu do bezpiecznych produktów.

Jeżeli zauważyłeś złamanie prawa, skorzystaj z darmowej porady prawnej. Zadzwoń pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220 lub 22 290 89 16. Możesz również wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.” – brzmi apel UOKIK do konsumentów opublikowany na stronie internetowej tej instytucji.

Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, proszeni są o zgłaszanie tego faktu drogą elektroniczną na adres monitoring@uokik.gov.pl

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: UOKIK, PAP

 

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników