czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Koronawirus: IOR deklaruje gotowość do działania  

spot_img

Pomoc w walce z pandemią koronawirusa

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy zadeklarował Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi gotowość do włączenia się w działania związane z profilaktyką i zwalczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– W tej chwili dysponujące własną aparaturą państwowe służby sanitarne radzą sobie z zadaniami związanymi z wykrywaniem koronawirusa u ludzimówi Dyrektor IOR-PIB prof. dr hab. Marek Mrówczyński.Nasza deklaracja ma zapobiegawczy charakter. Gdyby koronawirus rozprzestrzeniał się w sposób przekraczający możliwości powołanych do tego służb medycznych, Instytut Ochrony Roślin, dysponując aparaturą do analiz PCR oraz do real-time PCR, może przystąpić do akcji. Ważne jest też to, że mamy nie tylko dobrą aparaturę  zdolną do wykrywania koronawirusa, ale też wykwalifikowanych fachowców, którzy wyrazili już wolę działania.

Prof. dr hab. Marek Mrówczyński dodaje, że w razie potrzeby wykonania bardzo dużej liczby analiz na obecność koronawirusa w IOR-PIB, istnieje Centrum Badania Organizmów Kwarantannowych, Innowacyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych, które posiada certyfikat BSL 3, czyli odpowiedni do badania koronawirusa. Wymaga to jednak zgody MRiRW oraz Sanepidu, ale wszystko zależy od sytuacji epidemicznej.

Specjalistyczne wsparcie w gotowości!

Dodajmy, że aparatura o której mowa opiera się na zastosowaniu reakcji łańcuchowej polimerazy lub inaczej łańcuchowej reakcji polimerazy, PCR (od ang. polymerase chain reaction). Jest to metoda powielania łańcuchów DNA polegająca na łańcuchowej reakcji polimerazy DNA w wyniku wielokrotnego podgrzewania i oziębiania próbki, w warunkach laboratoryjnych. Znajduje ona wiele zastosowań, między innymi w badaniach nad genomem,  charakteryzowaniu ekspresji genów, klonowaniu genów, diagnostyce klinicznej, identyfikacji osób zaginionych, kryminalistyce oraz paleontologii.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: IOR-PIB

Ardanowski: podnoszenie cen jest działaniem na szkodę obywateli i naszego państwa

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników